Kosova e para në rajon për mbështetjen e fermerëve

Opoja.net Opoja.net Kosova

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, ka thënë se Kosova renditet e para në rajon për mbështetjen financiare ndaj fermerëve.

Peci tha se gruri me vite është subvencionuar për 150 euro për hektarë.

Ndërsa sivjet kjo mbështetje është rritur në 474 euro për hektarë, apo më 216 për qind.

“Në Kosovë, gruri me vite është subvencionuar me 150€ për hektarë ndërsa këtë vit do të subvencionohet 474€ për hektarë apo 216% rritje të mbështetjes”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-