Kosova e Shqipëria nisin Ligën e përbashkët

Opoja.net Opoja.net Sport

Më në fund po jetësohet marrëveshje për një Ligë të përbashkët në basketboll mes Kosovës e Shqipërisë.

Lajmi i mirë  vjen nga kryetari i Bordit të Ligës Unike, Ilir Trebicka i cili ka shkruar se Liga e Përbashkët Kosovë – Shqipëri i nis garat nga data 6 Prill.

Ndeshjet do të zhvillohen në Rahovec dhe në Durrës.

Njoftimi i plotë i Ilir Trebickës

Të nderuara zonja dhe zotërinj,

Kam kënaqësinë të ju njoftoj që pas një periudhe të gjatë kohore që nga nënshkrimi i marrëveshjes për inicimin e ligës së përbashkët Shqipëri-Kosovë në basketboll “Liga UNIKE”, garat do të fillojnë me datën 6 Prill 2021.

Gara do të zhvillohet në format të “Final 8” me sistem eliminimi dhe ndeshjet e para çerekfinale do të luhen në Rahovec me datë 6 dhe 7 Prill 2021, ndërsa ndeshjet gjysmëfinale, gara për vendin e tretë dhe finalja e madhe e Ligës UNIKE do të zhvillohen me datat 13-14 Prill në Durrës.

Çiftet e ndeshjeve të para do të dihen sot pas hedhjes së shortit. Për shkak të gjendjes me Covid-19, hedhja e shortit do të bëhet në ambientet e Ligës UNIKE.

Për mua, stafin e Ligës UNIKE dhe stafin e Federatave Nacionale është nder dhe privilegj i veçantë jetësimi i ligës së përbashkët Shqipëri-Kosovë.

Uroj që kjo garë të ketë fillim të mbarë dhe të përçojë mesazh unifikues në të gjithë spektrin sportdashës në Shqipëri dhe Kosovë.

I juaji,

Ilir TREBICKA

Kryetar i Bordit të Ligës UNIKE.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-