Krijohet maska që zbulon COVID-in për 10 minuta

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Shkencëtarët në Kinë thonë se kanë krijuar një maskë fytyre të aftë për të zbuluar në ajër COVID-19.

Maska paralajmëron përdoruesin nëse është ekspozuar ndaj COVID-19 ose gripit pas një bisede 10-minutëshe me një person të infektuar.

Sensorët e vendosur në maskë mund t’i përgjigjen deri në 0,3 mikrolitra viruse në ajër, shumë më të vogla se ato të prodhuara nga një kollë ose teshtitje.

Gjetjet e studiuesve në Universitetin Tongji të Shangait u raportuan në revistën shkencore Matter.

Ekipi testoi maskën në një dhomë të mbyllur duke spërkatur lëngje dhe aerosole që përmbajnë gjurmë virusesh.

Ata thanë se maska ​​do të funksiononte mirë në hapësira të mbyllura me ventilim të dobët, siç janë ashensorët ose dhomat e mbyllura.

Kimisti i aerosolit i Universitetit të Auckland, Joel Rindelaub, tha se nëse maska ​​funksiononte, mund të ishte një përparim i madh në zbulimin e virusit.

Aerosoli ishte jashtëzakonisht i vështirë për t’u zbuluar për shkak të madhësisë së tij, kështu që një mjet që mund t’i merrte ato shpejt dhe të vepronte si maskë për fytyrën do të ishte jashtëzakonisht i dobishëm, tha ai.

“Një përgjigje e shpejtë është masive sepse ne e dimë se nuk kërkon shumë kohë për të transmetuar virusin, mund të jetë thjesht kontakt i shpejtë”.

Sa më shpejt ta dinit se kishte një virus përreth, aq më mirë, tha ai.

Mikrobiologu Dr. Siouxsie Wiles ra dakord.

Teknologjia pas maskës mund të përdoret për testimin e atyre që nuk janë në gjendje të marrin tampon nazal, tha ajo.

“Njerëzit duhet të dinë kur ka një virus të pranishëm në mënyrë që të ndërmarrin hapat që u duhen për të mbrojtur veten”.

Wiles vuri në dukje se me shfaqjen e sëmundjeve të reja, aftësia për t’i zbuluar shpejt ato do të ndihmonte.

 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-