Kurti s’po arrin të gjejë zëvendësim për Latifin, mbi një muaj pa Ministër të Shëndetësisë

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Kryeministri Albin Kurti duket se s’po arrin që të gjejë një zëvendësim për Rifat Latifin, ish-Ministrin e Shëndetësisë që dha dorëheqje. Edhe pse kanë kaluar mbi 1 muaj nga dorëheqja e Latifit, ende s’është emëruar askush në krye të kësaj ministrie. Nga Qeveria e Kosovës s’janë përgjigjur, kur janë pyetur se kur do të emërohet Ministri i ri apo për emrat që po diskutohen për këtë pozitë.

Ministria e Shëndetësisë po udhëhiqet me ushtrues detyre qe mbi një muaj. Kjo pasi Rifat Latifi, i cili e udhëhiqte këtë ministri, dha dorëheqje në fillim të muajit tetor.

Dorëheqja e tij erdhi disa javë pasi Kryeministri Albin Kurti e themeloi Komisionin Ekzekutiv në Shëndetësi.

Emër të ri për këtë pozitë duket se Kryeministri Albin Kurti s’ka gjetur ende.

Nga Qeveria e Kosovës s’kanë kthyer përgjigje kur janë pyetur nga Gazeta Express se kur do të zgjidhet Ministri i ri apo për emrat që po diskutohen për këtë pozitë.

Hera e fundit kur dikush prej Qeverisë së Koosvës ka folur për këtë punë, është gati një muaji. Kishte qenë zëvendëskryeministri Besnik Bislimi, ai i cili kishte thënë se s’është vendosur ende për emrin e Ministrit të ri.

“Nuk e kemi vendosur, kur të vendosim do t’ju themi. A do të jetë nga brenda LVV? Nuk e di. Rifat Latifi nuk ka qenë pjesë e Lëvizjes Vetëvendosje”, kishte deklaruar Bislimi.

Pas dorëheqjes, Latifi doli me një letër, ku e quante këtë si vendimin më të vështirë që ka marrë ndonjëherë në jetë.

Latifi kishte deklaruar se vendimin për t’u larguar nga Ministria, e mori pas shumë reflektimesh muajve të fundit.

“Siç është bërë e njohur tashmë, me datë 6 tetor 2022, me zhgënjim të thellë dhe keqardhje pas shumë reflektimesh për disa muajt e fundit, dhashë dorëheqje nga Ministria e Shëndetësisë, ku shërbeva per 10 muaj e gjysmë si Ministër. Ky ka qenë vendimi më i vështirë që kam marrë ndonjëherë në jetën time.Ju falënderojë shumë për përkrahjen tuaj të vazhdueshme, besimin tuaj, se ne mund ta rindërtojmë, zhvillojmë, dhe transformojmë shëndetësinë e Kosovës”, thuhej në letrën e Latifin.

Ish-Ministri ishte i bindur se do ta përmirësonte gjendjen në shëndetësi.

“Çdo ditë është ditë e re në Ministrinë e Shëndetësisë. Por, është një nder në jetën time. Është punë e vështirë, por e di se çfarëdo që bëj, e përmirëson situatën këtu”, deklaronte Latifi.

Kurti themeloi Komision Ekzekutiv për Shëndetësi, edhe pse Latifi ishte ende Ministër

Kryeministri Albin Kurti kishte dalë me vendim për formimin e Komisionit Ekzekutiv për Shëndetësi, pas kritikave të vazhdueshme në adresë të Latifit, se s’po bën asgjë në këtë sektor.

Në mbledhjen e Qeverisë, të mbajtur më 14 shtator, Kurti kishte thënë se gjendja aktuale në shëndetësi kërkon veprim urgjent dhe se për këtë arsye po krijohet ky komision.

Deri tash, ky komision është mbledhur katër herë.

“Qeveria jonë e ka gjetur shëndetësinë në një gjendje të rënduar. Shëndetësia është një domen i shtrirë ndër shumë sektorë e instanca. Qasja e fragmentuar nuk është treguar efikase dhe sot jemi para një situate që na kërkon veprim urgjent, ekspeditiv dhe me qasje të integruar shumë sektoriale. Për këtë qëllim si kryeministër i Kosovës propozoj që të themelohet komisioni ekzekutiv për shëndetësi, për zbatimin e masave urgjente që do të sigurojnë funksionimin normal të sistemit shëndetësor me bazë në sistemin publik dhe do t’i hap rrugë reformës në shëndetësi”, kishte thënë Kurti.

Ai kishte folur edhe për përgjegjësitë që do të ketë ky komision.

“Ky komision ka këto përgjegjësi, pas një diskutimi preliminar që kemi zhvilluar së bashku me Ministrin e Shëndetësisë, Rifat Latifin: e para të bëjë analizën dhe definimin e ndarjes dhe bashkëpunimit publiko privat në shëndetësi. E dyta zhvillimin e sistemit informativ në shëndetësi, me theks atë për sigurimet shëndetësore. E treta reformimin e SHSKUK-së përmes fuqizimit të QKUK-së dhe spitaleve rajonale. E katërta zhvillimin e sektorit publik të shëndetësisë, në kuptim të ngritjes së kapaciteteve të shërbimeve dhe kujdesit shëndetësor. E pesta themelimin e Spitalit Rajonal të Prishtinës dhe e gjashta ndërveprimi me pesë odat e profesionistëve shëndetësor”, deklaronte Kurti.

Aktualisht, Ushtruese e Detyrës së Ministrit të Shëndetësisë është Dafina Gexha.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-