Lista Serbe i dorëzon mandatet e deputetëve në Kuvendin e Kosovës

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Lista Serbe sot i ka dorëzuar mandatet e deputetëve në Kuvendin e Kosovës.

Këtë për Klankosova.tv e bëri të ditur Ilir Kërçeli, shef i kabinetit të kryekuvendarit Glauk Konjufca.

Të shtunën, në një konferencë për media kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, ka bërë të ditur se ata do të tërhiqen nga institucionet qendrore të vendit dhe në komunat veriore.

“Ne kemi vendosur të largohemi nga të gjitha institucionet politike, Kuvendi, Qeveria, dhe nga katër komunat në veri të Kosovës, por edhe që të largohen serbët nga gjyqësori, policia si dhe stafi administrativ në katër komunat në veri”, ka thënë kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq.

Po ashtu, pos Listës Serbe, detyrën e kanë lanë edhe serbë të cilët punonin si zyrtarë policorë në Drejtorinë Rajonale të Policisë së Kosovës në Mitrovicën e Veriut, po ashtu edhe në pikat kufitare.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-