Lutja e prindit për fëmijën

Opoja.net Opoja.net Artikuj

Lutja e prindit për fëmijën e tij është prej traditave të të dërguarve dhe të besimtarëve.

Ibrahimi, alejhi selam, thoshte: “O Zoti im, bëj që unë dhe pasardhësit e mi të kryejmë përherë namazin! O Zoti ynë, na i prano lutjet!” (Ibrahim: 40)

Zekerija, alejhi selam, thoshte: “Zoti im! Dhuromë nga ana Jote një pasardhës të mirë! Se Ti, me të vërtetë, je Dëgjues i lutjes!” (Ali Imran: 38)

Besimtari, pasi e arriti moshën e burrërisë dhe e falënderoi Zotin, u lut: “Më dhuro pasardhës të mirë!” (El-Ehkaf: 15)

Robërit e të Gjithëmëshirshmit i luten Zotit të tyre duke thënë: “O Zoti ynë, dhurona nga gratë tona dhe trashëgimtarët tanë, ç’është prehje për sytë tanë dhe bëna shembull për të mirët!” (El-Furkan: 74)

Nga arabishtja: Irfan JAHIU

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-