Maturantat e Medreses “Alaudin” u takuan përseri pas 20 viteve

Opoja.net Opoja.net Lajme Opoja

Një ngjarje e zakont ka ndodhur tek ne, takohen pas 20 viteve perseri maturantet e medreses, ku në atë klas kishte edhe nxënesa nga Opoja. Me posht ngjarjen e rrethen edhe Kasami njeherit imami i gjamis më të madhe në Kosovë, në gjamin e Bresanës.

Ashtu siç ishte planifikuar, më: 14.06.2014, në Medresenë e Prishtinës, u takuan ish nxënësit e gjeneratës së 28-të, pas 20 vitesh. Ishin momente prekëse. Disa profesorë, edukatorë, dhe shokë kanë ndërruar jetë. Kujdestari-Bajrush Ahmeti, i pensionuar, ishte plakur-tashmë 74 vjeçar…, më rrëqethës ishte momenti, kur kujdestari ynë i nderuar-Bajrush Ahmeti mori ditarin e vitit të 4-të, shënoi “Orën përkujtimore”, dhe filloi të na thërras sëcilin. Ata që munguan (ishin 21), i shënoi në ditar. Disa nga shokët kishin arsyetuar mosardhjen e tyre-jetonin larg vendlindjes, disa të tjerë morën nga një mungesë të paarsyeshme. 20 vite të mbarimit të shkollës, kurse shumica nga ne, në prag të 40-ve ka thenë Kasami në Fb./Opoja.Net/

 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-