Mbyllet pika kufitare që lidh Kosovën me Malin e Zi, shkak bora

Opoja.net Opoja.net Kosova

Pas të reshurave të borës komunikacioni në rrugën Kullë-Rozhajë është e mbyllur për qarkullim e të gjitha mjeteve. Derisa edhe paraditen e së shtunës rruga ishte bllokuar, por pasdite ishte hapur për lëvizjen vetëm të automjeteve.

Derisa rruga nga Peja deri në Kullë është e kalueshme.

Xhevdet Morina, zyrtar i lartë i Ministrisë së Infrastrukturës për Dukagjin, tha për Gazetën Sinjali se rruga Pejës-Kullë është e hapur pjesa e Kosovës dhe është e kalueshme ku intervenohet 24 orë.

“Derisa pjesa e rrugës Kullë-Rozhajë në Malin e Zi thuhet se është e pakalueshme si shkak i reshjeve të shumta”, tha Morina.

Mbylljen e rrugës e konfirmoi për Gazetën Sinjali zëdhënësi i Policisë Rajonale të Pejës Fadil Gashi.

Edhe Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka njoftuar se pikë kalimi kufitarë në Kullë është mbyllur.

Ndërsa sipas informacioneve nga Dega e Sigurisë në Rozhajë, rruga është mbyllur mëngjesin e sotëm në për shkak të reshjeve të borës. Sipas tyre rruga ishte mbyllur edhe të shtunën paradite dhe pasdite ishte hapur për qarkullimin e veturave

Ekipet e kompanisë Crnagoraput janë në terren për të rivendosur komunkacionin në atë pjesë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-