Musk: Do heq dorë nga posti i shefit të Twitter kur të gjej dikë aq budalla sa ta marrë përsipër detyrën

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Elon Musk ka deklaruar se do të heqë dorë nga shefi ekzekutiv i Twitter kur të gjejë dikë “aq budalla për ta marrë përsipër këtë detyrë”.

Më herët, Musk premtoi se do t’i përmbahej rezultatit të një sondazhi në Twitter, ku 57.5 % e përdoruesve votuan për largimin e tij nga roli drejtues i këtij rrjeti social. Ai thotë se do të vazhdojë të drejtojë vetëm ekipet e softuerit dhe serverëve pasi të gjendet zëvendësuesi i tij.

Ndryshimet në platformën e Twitter janë kritikuar shumë që nga marrja e postit drejtues të Musk. Që kur Musk bleu faqen e mediave sociale në Tetor, ai ka shkarkuar rreth gjysmën e stafit të saj dhe ka tentuar të përdorë veçorinë e verifikimit me pagesë të Twitter përpara se ta vendosë atë në pauzë. Funksioni u rilançua javën e kaluar. Grupet e lirive civile kanë kritikuar gjithashtu qasjen e tij ndaj moderimit të përmbajtjes, duke e akuzuar atë për marrjen e hapave që do të rrisin gjuhën e urrejtjes dhe dezinformimin.

Të premten, Musk u dënua nga Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian për vendimin e Twitter për të pezulluar disa gazetarë që mbulojnë firmën e mediave sociale.

Gjithashtu, Musk u dënuar nga Kombet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian për vendimin e Twitter për të pezulluar llogaritë e disa gazetarëve, përfshirë gazetarët e The New York Times, Washington Post, CNN dhe Voice of America. Elon Musk në një postim në platformën e mediave sociale akuzoi gazetarët për publikimin e informacionit privat për vendndodhjen e tij.

Në lidhje me këtë, OKB-ja postoi në Twitter se liria e medias “nuk ishte një lodër”, ndërsa BE kërcënoi Twitter me sanksione.

Kjo është hera e parë që multimiliarderi i është përgjigjur sondazhit të nisur të dielën duke pyetur nëse ai duhet të japë dorëheqjen. Gjetja e dikujt që të marrë përsipër platformën e mediave sociale mund të jetë një sfidë, sipas Musk. Disa njerëz spekulojnë se bashkëthemeluesi i Twitter Jack Dorsey gjithashtu mund të kthehet për të drejtuar kompaninë. Ai dha dorëheqjen si shef ekzekutiv në Nëntor 2021.

Emra të tjerë të përmendur si zëvendësues të mundshëm përfshijnë Sheryl Sandberg, ish-zyra kryesore operative e Facebook, Sriram Krishnan, inxhinier dhe i besuar i ngushtë i Musk, dhe Jared Kushner, ish-këshilltar presidencial i SHBA-së dhe dhëndri i Donald Trump./tvklan.al

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-