Në çfarë moshe duhet t’i jepni një telefon të menqur fëmijës tuaj

Opoja.net Opoja.net Teknologji

Të jesh i shqetësuar për sigurinë dhe mirëqenien e fëmijëve tuaj për t’u siguruar që ata janë mjaft të pavarur për t’u kujdesur për veten e tyre, e bën prindërimin një detyrë të vështirë. Nuk është e lehtë pasi në ditët e sotme fëmijët kërkojnë telefona inteligjentë që në moshë të vogël për shkak të presionit të bashkëmoshatarëve dhe avancimit të nevojave arsimore gjithashtu duke bërë që shumë prindër të luftojnë me dilemën se kur duhet t’u japin atyre një telefon të menqur.

Fëmijët duhet të mësojnë të menaxhojnë kostot

Situata financiare e prindërve është e rëndësishme dhe kjo duhet të jetë përgjegjësi e fëmijëve të tyre gjithashtu. Është e rëndësishme të mbani parasysh këtë faktor përpara se të blini një telefon të shtrenjtë. Nëse situata financiare nuk e lejon, blerja e një telefoni më pak të shtrenjtë do të ishte një zgjedhje e mirë.

Rreziqet për shëndetin

Fëmijët duhet të mësojnë për rreziqet shëndetësore që lidhen me përdorimin e telefonave celularë, si dhe dhimbje koke, depresion dhe shumë më tepër. Duke pasur parasysh këta faktorë, nëse ata mund të mësojnë të menaxhojnë kohën para ekranit së bashku me prioritetet e shëndetit të tyre, prindërit mund t’u besojnë atyre telefonat e menqur.

Mësojini ata për rreziqet që përgjojnë në internet

Përpara se të blini telefonin, sigurohuni që fëmijët të dinë për problemet e hyrjes në botën virtuale. Sigurohuni që ata të dinë të shmangin një bisedë me të huaj që mund t’i dëmtojnë në çfarëdo mënyre.

A mund të pengojë telefoni jetën shoqërore dhe shkollore?

Varësia nga telefonat celularë mund ta vendosë jetën shoqërore dhe shkollore të një fëmije në rrezik, gjë që do të dëmtojë personalitetin e tyre në shumë nivele.

Zgjidhja për këtë mund të jetë duke vënë theksin në krijimin e një orari që ka një kohëzgjatje të caktuar për përdorimin e celularëve. Alternativa tjetër përfshin t’u jepni fëmijëve tuaj një telefon celular pa akses në aplikacionet e mediave sociale.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

Fjalë kyqe:
- Reklama-
- Reklama-