Nënshkruhet Korniza e Bashkëpunimit mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Maltës

Opoja.net Opoja.net Kosova

Sot, përgjatë konsultimeve politike mes Ministrive të Punëve të Jashtme të Republikës së Kosovës dhe Republikës së Maltës, zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti dhe Sekretari i Përhershëm i Punëve të Jashtme të Maltës, Christopher Cutajar nënshkruan ripërtrirjen e Kornizës së Bashkëpunimit për vitet 2023-2028.

Ky dokument mundëson:

  1. Shkëmbimim e informacioneve relevante mes Ministrive të Punëve të Jashtme të të dyja vendeve;
  2. Shkëmbimin e diplomatëve dhe trajnimin e tyre;
  3. Thellimin e bashkëpunimit në edukimin profesional, turizëm, kulturë, sport dhe mbrojtje civile;
  4. Afrimin e komuniteteve të biznesit, me theks të veçantë të ICT;
  5. Bashkëpunimin mes Universiteteve të të dyja vendeve;
  6. Shkëmbimin e përvojave dhe trajnimin e stafit shëndetësor;
  7. Shkëmbimin e përvojave dhe trajnimin e administratës publike për procesin e integrimit në Bashkimin Evropian.

Zëvendësministri Ahmeti theksoi se diskutimet e thella në konsultimet e sotme politike dhe Korniza e nënshkruar janë shenja të marrëdhënieve të shkëlqyera mes të dyja vendeve dhe mundësive për thellimin e mëtutjeshëm të tyre.

Ai falenderoi Republikën e Maltës për bashkëpunimin dhe mbështetjen e përhershme të Republikës së Kosovës.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-