Një martesë stresuese mund të dëmtojë shëndetin e zemrës, ka një mënyrë për ta parandaluar atë

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

A po mendoni se si të rivendosni paqen dhe qetësinë në martesën tuaj? Ka një arsye të mirë për këtë. Një lidhje midis stresit martesor dhe rezultateve më të këqija pas një ataku në zemër ekziston për ata nën 55 vjeç, pohon një studim i ri.

“Të dhënat tona tregojnë se stresi është pjesë e jetës së përditshme dhe mund të jetë bashkëshortor dhe të ndikojë shumë në rikuperimin e të rinjve pas një ataku në zemër ”, tha autori kryesor i studimit Cenjing Zhu, në një raport të botuar.

Hulumtimi paraprak do t’i paraqitet gjithashtu Shoqatës Amerikane të Zemrës. Shkencëtari Zhu shton në raport se stresi jo-martesor, siç është stresi i punës, mund të ndikojë gjithashtu në rezultatet e trajtimit te pacientët më të rinj dhe ndërveprimi midis këtyre dy faktorëve duhet të hetohet më tej.

Studimi ndoqi 1,593 persona të moshës 18 deri në 55 vjeç, të cilët po trajtoheshin pas një ataku kardiak në një nga 103 spitalet në Amerikë, dhe ata u përfshinë në studimin “Virgo”, të cilët të gjithë ishin të martuar ose në një lidhje serioze kur përjetuan një sulmi në zemër, thuhet në raport, dhe më shumë se 66 për qind e të anketuarve ishin gra.

Stresi martesor shoqërohet me dhimbje gjoksi dhe rikthim në spital deri në një vit pas një ataku kardiak. Një muaj pas sulmit në zemër, pjesëmarrësve iu kërkua të plotësonin një pyetësor dhe në fund ata u ndanë në grupe me nivele të lehta, të moderuara dhe të rënda stresi.

Pjesëmarrësit u monitoruan një vit pas sulmit në zemër dhe Zhu et al. zbuluan se njerëzit që janë të martuar që vuajnë nga stresi i rëndë kanë rezultate më të dobëta kur bëhet fjalë për shëndetin fizik me 1.6 për qind dhe 2.6 për qind kur bëhet fjalë për shëndetin mendor.

“Pjesëmarrësit që raportuan se vuanin nga nivele të larta stresi kishin deri në 5 pikë cilësi më të ulët të jetës dhe 8 pikë cilësi më të ulët të jetës në një shkallë të veçantë të projektuar për pacientët kardiovaskular,” tha studimi. Ky grup i të anketuarve kishte gjithashtu 50 për qind më shumë gjasa për të përfunduar përsëri në spital për çfarëdo arsye, krahasuar me ata që nuk përjetonin stres martesor. Ekziston një lidhje edhe kur përfshihet gjinia, mosha, raca dhe kur flasim për punësim, arsim, të ardhura dhe sigurime shëndetësore, megjithëse ka një lidhje, ka ende vend për kërkime shtesë.

Këto janë 8 rregullat e arta të imunitetit të shëndetshëm – jemi të sigurt që nuk i zbatoni të gjitha dhe janë shumë të thjeshta

Një pacient pothuajse 80-vjeçar që vuante nga fibrilacioni atrial komentoi këtë raport dhe tha se kishte kuptim sepse ai kishte zbuluar vetë se paqja dhe lumturia në martesë kishin një efekt pozitiv në shëndetin e zemrës.

“E di që jam më i vjetër se pacientët që morën pjesë në studim, por mbështetja emocionale e gruas sime është një shtesë e rëndësishme e padiskutueshme për trajtimin tim”, tha ai për Fox News, duke shtuar se dashuria sigurisht që shëron .

Zhu shton se në të ardhmen, profesionistët mjekësorë duhet të mendojnë për ekzaminimin e pacientëve që kanë një rrezik të lartë të rikuperimit të dobët fizik dhe mendor pas shtrimit në spital. Një qasje holistike ndaj trajtimit mund të ndihmojë, veçanërisht te të rinjtë që kanë pësuar një atak në zemër”, shton ai./FrontOnline/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-