​Osmani kërkon mbështetjen e Zvicrës për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Presidentja Vjosa Osmani sot gjatë një takimi me ambasadorin e Zvicrës në Prishtinë Thomas Kolly, ka kërkuar serish mbështetjen zvicerane në procesin e anëtarësimit të Kosovës në Këshillin e Evropës.

Ajo ka thënë se anëtarësimi në këtë organizatë është në dobi të të gjithë qytetarëve të Kosovës dhe mundësi e madhe për mbrojtjen e të drejtave dhe lirive të njeriut.

“Përkrahja e fuqishme e Zvicrës në këtë proces është e domosdoshme dhe kontribuuese për avancimin e të drejtave të njeriut”, ka thënë Osmani.

Presidentja Osmani ka theksuar se Zvicra është një parter strategjik i Kosovës dhe se marrëdhëniet ndërmjet të dy shteteve janë edhe më miqësore, shkaku i prezencës së madhe të mërgatës shqiptare atje.

Në këtë kontekst, Osmani ka falënderuar shtetin zviceran, i cili ka mbështetur Kosovën përgjatë gjithë procesit të përpjekjeve për pavarësinë dhe shtet-ndërtimin.

Në takim u konfirmuan edhe njëherë marrëdhëniet e shkëlqyera në mes të Kosovës dhe Zvicrës, duke shprehur gatishmërinë për thellimin e bashkëpunimit të mëtejmë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-