Osmani: Nëse forcat serbe ia mësyjnë Kosovës, do të përballen me ushtarët amerikanë

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Kosova

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në një intervistë për gazetën kroate Express.hr ka folur për Samitin e Brdo Brijunit dhe përplasjet që kishte me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

Osmani ka thënë se Serbia ende nuk është penduar për të kaluarën e saj, derisa është shprehur se nuk do të heqë dorë së kërkuari drejtësi për të gjitha viktimat e luftës, transmeton Reporteri.

“Prezantimi është publik, çdokush mund ta dëgjojë dhe ta shohë se çfarë thashë atëherë. Theksova se duhet të ecim përpara, të hapim një kapitull të ri, por së pari duhet të mbyllim atë që është pas nesh për të vazhduar tutje.

Pa atë, do të ishte e qartë se nuk do të kishte drejtësi për viktimat e regjimit të Millosheviqit. Jam shumë e kujdesshme që të mos përgjithësoj se kush e ka kryer krime dhe komunikoj qartë. Sidoqoftë, nuk më duket se Serbia pendohet për atë pjesë të së kaluarës të krijuar nga Sllobodan Millosheviq. Ata vazhdojnë të festojnë mënyrën e tij të të menduarit dhe të vepruarit. Kjo do të thotë që njerëzit me mendje të njëjtë janë në pushtet, ata thjesht përdorin strategji të ndryshme. Në udhëheqjen e brendshme ata vazhdojnë të varen nga ajo. Por jashtë, gjatë takimeve dhe para mediave, ata flasin për paqen. Historia na tregon se nuk ka paqe të qëndrueshme pa drejtësi. Për atë arsye, unë kërkova drejtësi për të gjitha viktimat civile të regjimit të Millosheviqit. Për mua, nuk është problem politik, por humanitar. Edhe nëse nuk është detyra jonë si politikanë, është detyra jonë si qenie njerëzore, është detyra jonë morale të nxjerrim drejtësinë në dritë, drejtësinë për viktimat.

Pavarësisht nga reagimi, unë do të vazhdoj ta bëj punën time. Detyra ime është të përfaqësoj njerëzit në Republikën e Kosovës. Detyra ime është të kërkoj drejtësi dhe të them të vërtetën. Nuk më shqetësojnë reagimet e individëve, sepse bëj atë që duhet të bëja, unë përfaqësoj njerëzit e vendit tim. Jo vetëm kaq, unë fuqimisht besoj se kur flas të vërtetën dhe kërkoj drejtësi, unë gjithashtu përfaqësoj interesat më të mira të të gjithë rajonit, jo vetëm të Kosovës”, është shprehur Osmani.

Osmani po ashtu ka kritikuar Serbinë se po armatoset dhe po bashkëpunon me Rusinë para BE-së dhe SHBA-së.

Ajo ka thënë se nëse Serbia tenton që sërish të futet në Kosovë, do të përballet me ushtarët amerikanë dhe anëtarët e tjerë të NATO-s.

“Është e qartë se ushtria serbe e sheh Rusinë si aleatin e saj kryesor për sa i përket bashkëpunimit ushtarak, por edhe të politikës së asaj ekonomie. Ata e tregojnë atë hapur. Ndërsa vendet në rajon, të tilla si ne ose Kroacia, zhvilluan stërvitjen “Defender Europe 21″ së bashku me NATO dhe Shtetet e Bashkuara, Serbia organizoi stërvitje ushtarake me Rusinë në të njëjtën kohë. Ishte i vetmi vend në rajon që nuk ishte i pranishëm në Evropën Mbrojtëse të udhëhequr nga SHBA. Kohët e fundit mund të shohim se si ata organizojnë stërvitje ushtarake me Rusinë dhe Bjellorusinë, gjë që tregon orientimin e tyre.

Nuk jam e sigurt se çfarë kanë në mendje kur bëhet fjalë për retorikën që ata përdorin, por unë di një gjë shumë mirë: nëse ata kalojnë kufirin me Kosovën ata do të takohen me ushtarët nga Shtetet e Bashkuara dhe anëtarët e tjerë të NATO-s. Ne nuk jemi vetëm dhe Serbia e di mirë këtë! Ata u përpoqën ta bënin atë një herë në 1999. Nuk mendoj se ata do të dëshirojnë të provojnë përsëri!”, është shprehur Osmani.

 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-