Pele me letër emocionuese për Maradonën: “Të dua, Diego”

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Legjenda braziliane Pele i shkruajti një letër emocionuese Diego Armando Maradonës një javë pasi argjentinasi ndërroi jetë.

Heroi i Napolit ndërroi jetë të mërkurën e kaluar në moshën 60-vjeçare dhe mesazhet dhe letrat nga bota e futbollit e kanë kujtuar ish-reprezentuesin argjentinas.

Maradona dhe Pele, siç tha ky i fundit në letrën e tij, u krahasuan me njëri-tjetrin gjatë, në një betejë të pafund për të kurorëzuar futbollistin më të madh në histori.

Pele kujton Maradonën në një letër të postuar në rrjetet sociale dhe këto janë fjalët e tij prekëse.

“Sot kanë kaluar shtatë ditë që kur u larguat. Shumë njerëz donin të na krahasonin gjithë jetën e tyre”, shkroi Pele.

“Ju ishit një gjeni që magjepsi botën. Një magjistar me topin në këmbët e tij. Një legjendë e vërtetë. Por mbi të gjitha, për mua, ju do të jeni gjithmonë një mik i shkëlqyeshëm, me një zemër edhe më të madhe.”

“Sot, unë e di se bota do të ishte shumë më mirë nëse do të mund ta krahasonim më pak njëri-tjetrin dhe të fillonim të admironim më shumë. Kështu që, dua të them se ju jeni të pakrahasueshëm.”

“Trajektorja juaj u shënua nga ndershmëria. Dhe në mënyrën tuaj unike dhe të veçantë, ju na mësuat se duhet të duam dhe të themi ‘Të dua’ shumë më shpesh.”

“Largimi juaj i shpejtë nuk më la të ta them, kështu që unë thjesht do ta shkruaj: Të dua, Diego.”

“Miku im i madh, shumë faleminderit për tërë udhëtimin tonë. Një ditë, në parajsë, do të luajmë së bashku në të njëjtën skuadër. Dhe do të jetë hera e parë që unë ngre në ajër në triumf në fushë pa festuar një gol.”

“Do të jetë sepse më në fund mund t’ju përqafoj përsëri”, përfundoi Pele.

Maradona u largua nga jeta në moshën 60-vjeçare në vendlindjen e tij në Tigre.

The post Pele me letër emocionuese për Maradonën: “Të dua, Diego” appeared first on FaktePlus.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-