Përgaditen Opojanet për Muajin e agjerimit Ramazanin

Opoja.net Opoja.net Lajme Opoja

Opojë, 27 qeshor – Kan fillur përgaditje për muajin e madherishem te ramazanit, meshkuj përgaditen për namazin e taravive ku nga nata e sotme fillojnë deri ne naten e fiter bajramit, ndersa grat (femrat) përgaditen per syfyrin e pare.

Siq e njohin te gjithë një numeri i konsideryshem agjerues janë në opojë, ose mund të themi lirisht e gjithë popullata. Duke zhviiluar keshtu aktivitete të ndryshem gjatë ketij muaji. Shumica i shtojnë ibadetet, të tjeret i forcojnë, keshtu forcohet besimi dhe behet falja e mekateve. Gjatë keti muaji në opojë gjithashtu shtohet edhe miresia shumë pasi shkojnë dhe ftohen me njeri-tjetrin për iftar. Një ditë tubohen në nje familjen një ditë tjeter në tjeter e keshtu e forcojnë miresit në mes vete.

Të gjithë janë të gezuar, Imamet e gjamive të cilet përgaditin ligjeratat e tyre, agjerusit të cilet presin me pagurim ketë muaj. Femijet të cilat fillojn të qendrojm me shumë afer gjamis, tubohen në kohen e iftarit për ti lajmruar familjaret për kohen e iftarit, duke thirrush “o qilni o qili po thirren beqiri” e cicerima tjera.

Tani po sa ka filluar ti degjojmë erat e kendshem për pergaditjen e syfyrit, e për gjatë gjithë ramazanit, presim me padurim kohen e taravive. Me agjerim sa me të lejt, inshalla Allahu na pranon Agjerimin./Opoja.Net/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-