Poçaria, mes të kaluarës dhe së ardhmes

Opoja.net Opoja.net Shqipëria

Prodhimi i enëve të baltës është një traditë shekullore, e arritur deri në ditët tona.

Në Shqipëri, poçaritë janë të rralla, por Bashkim Plaku nga Farka e ka mbajtur gjallë këtë zanat. Punishtja e tij nuk ka ndalur punimet që prej ditës së parë kur është ndërtuar, para rreth 45 viteve.

Si profesion, thotë Plaku, është në zhdukje, sepse të rinjtë nuk tregojnë interes.

Mjeshtri i baltës rrëfen për Albanian Post rrugëtimin e tij dhe zbulon dëshirën që këtë profesion t’ia trashëgojë edhe të birit.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-