Qeveria vendos regjim vizash për shtetasit e Rusisë

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se shtetasit rusë me pasaportë të rregullt, zyrtare, diplomatike si dhe ata që kanë leje qëndrimi biometrik të lëshuar nga shtetet e Schengenit do të obligohen të pajisen me vizë të Kosovës.

Sipas tij, të gjithë shtetasit e federatës ruse me pasaportë të rregullt apo diplomatike dhe ata që kanë leje qëndrim biometrik valid të lëshuar nga shtetet e zonës Schengen do të duhet të pajisen me vizë për hyrje në Kosovë, transmeton Klan Kosova.

Zëvendësministrja e MPJD-së, Liza Gashi, ka thënë se propozimi i ministrisë së Punëve të Jashtme është në koherencë me vendimin e BE-së.

“Për shtetasit e federatës ruse dhe obligimet e tyre për pajisje me vizë hyrëse në Republikën e Kosovës pa dallim. Ky propozim i MPJD-së është në raport me obligimet ndërkombëtare që Kosova ka marrë në koherencë me vendimin e fundit të BE-së për pezullimin e marrëveshjes për lehtësimin të marrjes së vizave Schengen për shtetasit rusë”, u shpreh ajo.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-