Risitë që do i sjellë ‘Android 14’, çka dihet deri më tani

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Çdo version i ri i Android, sistemi operativ i Google për pajisjet celulare, sjell një seri të tërë përmirësimesh dhe risive që do ta bëjnë pajisjen tuaj celulare të shkëlqejë në lavdinë e saj të plotë. Asgjë nuk do të jetë ndryshe me Android 14, i cili është versioni i radhës numerik i këtij sistemi që vjen në pajisjet tona celulare.

 Kur do të dalë Android 14?

Edhe pse nuk ka ende një datë zyrtare të lansimit për Android 14, ai mund të pritet të shfaqet në tremujorin e tretë të vitit 2023. Google nuk ka qenë konsistent në nxjerrjen e versioneve të reja të Android gjatë viteve të fundit, ato nuk vinin në intervale të rregullta, por ata vinin gjithmonë pas verës.

Si do të quhet Android 14?

Google ka një qasje të pazakontë kur bëhet fjalë për emrat që i jep secilit version të Android. Emrat tradicionalisht bazoheshin në shkretëtirat, por ky trend u prish në shtator tw vitit 2019, kur u lansua Android 10, pasi kompania filloi me emërtimet numerike. Megjithatë, kjo nuk i pengoi emrat e koduar të brendshëm të hapnin rrugën drejt publikut, plot konotacione të ndryshme ëmbëlsirash. Për shembull, ja se si quhen zakonisht në Google versionet e numëruara të Android:

Siç ndoshta e dini, çdo version fillon me shkronjën tjetër të alfabetit, që do të thotë se zgjedhja e ardhshme e emrit të koduar të Android 14 duhet të fillojë me shkronjën ‘u’. Sipas disa spekulimeve, inxhinierët e Google e quajtën Androidin e ri Upside Down Cake.

Çfarë lajmesh do të shohim në Android 14?

Ende nuk dihet shumë për risitë që do të shohim pasi Google ta publikojë atë, por diçka dihet.

Thirrjet satelitore

Në një postim në Twitter të shtatorit 2022, zëvendëspresidenti i Google për Android, Hiroshi Lockheimer, deklaroi se ekipi i tij po ‘dizenjon për satelitë’.

Kjo ka të ngjarë ta thotë aftësinë për të bërë thirrje urgjente përmes mbulimit satelitor, siç e pamë me iPhone 14. Nëse kjo do të funksionojë me telefonat ekzistues apo thjesht me të rinjtë, mbetet për t’u parë, megjithëse dyshojmë për këtë të fundit.

 Kthimi i parashikimit në navigim

Nëse jeni të frustruar duke shtypur butonin prapa ose duke përdorur një rrëshqitje për të naviguar në faqen e mëparshme, dhe ndërkohë keni kuptuar se e keni mbyllur një aplikacion në vend të kësaj, atëherë Android 14 mund ta rregullojë këtë problem.

Me rikthimin e ri parashikues në navigim, tani do të shihni të shfaqet një njoftim në ekranin bazë përpara se të përfundoni një veprim, kështu që do të dini nëse dëshironi ta bëni apo jo. Duket pak e ndërlikuar, por në funksionim duhet të jetë e thjeshtë dhe t’ju shpëtojë nga dalja aksidentale nga aplikacioni. Funksioni në fakt u ndërtua për Android 13, por nuk u lansua, kështu që vetëm tani është vendosur ta bëjë debutimin e tij të vërtetë në Android 14.

Ndarja në afërsi mund të kufizohet në telefonat e licencuar nga Google

Kjo nuk do të prekë shumë njerëz, por Google ka konfirmuar se paraardhësi i Nearby Share, Android Beam, po hiqet nga AOSP (Android Open Source Project). Kjo është e rëndësishme vetëm sepse Nearby Share mbështetet në shërbimet celulare të Google, që do të thotë se prodhuesit që nuk i kanë nënshkruar marrëveshjet e licencimit të Google (siç është Huawei) mund të mos jenë më në gjendje të ndajnë të dhëna me valë nëpërmjet NFC midis pajisjeve.

A do ta ketë telefoni juaj Android 14?

Shumica e Android-ve të lëshuar vitin e fundit duhet të jenë në gjendje ta marrin Android 14 pa ndonjë problem, por kjo varet kryesisht nga prodhuesit që i ‘lansojnë’ përmirësimet. Mënyra e vetme për t’u siguruar është ta kontrolloni faqen e internetit të prodhuesit për të parë nëse pajisja juaj është e listuar si e aftë për ta ekzekutuar Android 14./tportal.hr

 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-