SBASHK-u diskuton sot pasdite çështjen e zëvendësimit të orëve

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, i ka thënë se pasdite do t’i grumbullojnë raportet nga komunat dhe të shohin se sa është numri i shkollave apo mësimdhënësve që iu kanë përgjigjur kërkesës së MASHTI-t për të filluar me kompensimin orëve të humbura gjatë grevës së përgjithshme, muajin e kaluar.

“Në orët e pasdites SBASHK do të mbaj takimin e radhës online dhe do të kemi raporte nga komunat që do t’ua dërgojmë medieve përmes komunikatës për medie”, është përgjigjur shkurt Jasharaj, për Tëvë1,

Zëvendësimin e orëve të humbura gjatë grevës së përgjithshme në Kosovë ku ishte i përfshirë edhe sektori i arsimit parauniversitar e ka kërkuar Ministria e Arsimit.

Një gjë të tillë e ka kundërshtuar SBASHK-u, me arsyetimin se orët e humbura sipas Kontratës Kolektive të Arsimit, nuk zëvendësohen.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-