Scholz është optimist: Ekziston një vullnet i ri që BE të zgjerohet në Ballkanin Perëndimor

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Scholz është optimist: Ekziston një vullnet i ri që BE të zgjerohet në Ballkanin Perëndimor

news image

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha pas Samitit të djeshëm në Tiranë se ka vënë re një humor të ri dhe më pozitiv midis anëtarëve të Bashkimit Evropian për zgjerimin në Ballkanin Perëndimor.

Pas takimit, Scholz tha se shumë vende anëtare të Bashkimit Evropian dëshirojnë ta shtyjnë në mënyrë më aktive procesin e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor.

“Jam shumë i sigurt se një lëvizje e re gjithëpërfshirëse është ngritur dhe se skepticizmi që u formulua disa vite më parë midis disa vendeve anëtare rritur vullnetin për ta shtyrë atë në mënyrë aktive përpara”, tha Scholz para gazetarëve, transmeton telegrafi.

Një nga temat kryesore të samitit në Tiranë ishte hyrja e mundshme e gjashtë vendeve të Ballkanit në BE. Krahas takimit të përbashkët, liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor zhvilluan edhe një sërë takimesh dypalëshe si me njëri-tjetrin ashtu edhe me liderët e Bashkimit Evropian.

Scholz është optimist: Ekziston një vullnet i ri që BE të zgjerohet në Ballkanin Perëndimor

news image

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha pas Samitit të djeshëm në Tiranë se ka vënë re një humor të ri dhe më pozitiv midis anëtarëve të Bashkimit Evropian për zgjerimin në Ballkanin Perëndimor.

Pas takimit, Scholz tha se shumë vende anëtare të Bashkimit Evropian dëshirojnë ta shtyjnë në mënyrë më aktive procesin e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor.

“Jam shumë i sigurt se një lëvizje e re gjithëpërfshirëse është ngritur dhe se skepticizmi që u formulua disa vite më parë midis disa vendeve anëtare rritur vullnetin për ta shtyrë atë në mënyrë aktive përpara”, tha Scholz para gazetarëve, transmeton telegrafi.

Një nga temat kryesore të samitit në Tiranë ishte hyrja e mundshme e gjashtë vendeve të Ballkanit në BE. Krahas takimit të përbashkët, liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor zhvilluan edhe një sërë takimesh dypalëshe si me njëri-tjetrin ashtu edhe me liderët e Bashkimit Evropian.

Pas takimit u shpall një deklaratë e përbashkët e BE-së dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor, e cila përfshin marrëdhëniet mes vendeve, zgjidhjen e krizës energjetike dhe ekonomike, si dhe kundërshtimin e ndikimit të Rusisë dhe fuqive të tjera.

“BE dhe Ballkani Perëndimor janë të përkushtuar në luftën kundër manipulimit të huaj të informacionit dhe ndërhyrjes, duke përfshirë dezinformimin dhe kërcënimet e tjera hibride që janë të pranishme në shoqëritë e Ballkanit Perëndimor dhe që synojnë të kërcënojnë stabilitetin e rajonit, proceset e tij demokratike dhe perspektivën e saj evropiane. Në këtë drejtim, ne do të vazhdojmë të forcojmë bashkëpunimin për zhvillimin e elasticitetit duke inkurajuar profesionalizmin mediatik dhe edukimin mediatik, si dhe duke rritur ndikimin e komunikimit tonë strategjik në marrëdhëniet midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, dhe veçanërisht për procesin e zgjerimit”, thuhet në deklaratën e vendeve që u miratua në samitin e Tiranës.

Ndryshe, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ishte prezente në këtë Samit, ku ishin të pranishëm krerët e shteteve dhe qeverive të 27 vendeve të BE-së dhe gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor.

/GazetaSinjali/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-