Serbët po “detyrohen” që të bllokojnë kufirin në Jarinje e Bërnjak

Opoja.net Opoja.net Kosova

Disa punonjës të institucioneve serbe që veprojnë në Kosovë kanë konfirmuar për Radion Evropa e Lirë (REL) se ata janë “të detyruar” që përmes ndërrimeve të kujdesen për bllokimin e vendkalimeve kufitare në Jarinje dhe Bërnjak.

Ata folën në kushte anonimiteti dhe thanë se autoritetet lokale po u kërkojnë ta bëjnë këtë.

Derisa protestat e serbëve në këto lokalitete po vazhdojnë, shumica e objekteve hotelierike në katër komuna në veri të Kosovës po mbyllen.

Radio Evropa e Lirë mëson se qëllimi i kësaj mase është që sa më shumë njerëz të shkojnë në barrikada në Leposaviq, ku ndodhet vendkalimi Jarinje, ose në Zubin Potok, në territorin e të cilit ndodhet kalimi kufitar Bërnjak.

Edhe pronarët e objekteve hotelierike në veri të Kosovës nuk kanë dashur të zbulojnë identitetin e tyre.

Policia e Kosovës: Është vendosur pengesë shtesë me zhavorr

Policia e Kosovës ka njoftuar të enjten se qytetarët lokalë në afërsi të pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak – të cilët kanë bllokuar rrugën pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për zbatim të masës së reciprocitetit në targa – kanë përforcuar bllokadat me zhavorr.

Sipas zëdhënësit të Policisë së Kosovës, Baki Kelani, përveç këtyre përforcimeve, situata vazhdon të jetë e njëjtë, pa incidente.

“Situata është pothuajse e njëjtë. Ka pengesa në të dyja anët. Është tash edhe një pjesë me zhavorr që është vendosur si pengesë. Situata është e qetë në përgjithësi”, ka thënë Kelani.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-