Shantazh dhe sulm i pa parë kundër mbrojtësve të intergritetit territorial të Kosovës

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Opinione

Autor: Hajriz Meleqi

Kryeakademiku Islami më në fund doli nga strofulli prej nga zëri i të cilit nuk iu dëgjua asnjëherë për qeshtjet madhore nëpër të cilat ka kaluar dhe po kalon Kosova.
Kur e degjova sulmin e tij ndaj profesrëve të nderuar Bulliqi dhe Jusufi mendova vallë mos po sulmon kryeakademiku i Akademisë së Shkencave të Serbisë.
Ujku qimën e ndrron por hujin jo. Ky njeri nuk e paska harruar hujin e tij tinzar hakmarrës.
Kësaj radhe qenka përforcuar me një numër të gjeografëve për të cilët kam respekt, por u befasova kur kuptova se paskan vendos firmën në një akt qyqar për ta dëmtuar territorin e atëdheut.
Duhet ta njoftoi lexuesin se gjysma e këtyre nënshkruesve janë të kyqur me vite në tenderomaninë e profesor Tomorit.
Ti quajsh mashtrues djemt që me shumë sakrifica po tentojnë ta mbrojnë territorin e atëdheut është krim dhe turp që sfalet.
Të nderuar lexues e verteta gjithmonë ka dalur në shesh. Edhe e verteta e kufirit për ata që ende po hamendën po humbim ose jo territor shumë shpejtë do të dalë në shesh.
Turpi i kryakademikut trashet edhe më shumë kur ai kërkon nga Univerziteti linqimin e profesorëve dhe marrjen e masave ndaj këtyre “mashtruesve”.
Nëse don Zoti i Madh dhe nëse nuk ndryshon kursi i kryeqeveritarit të tanishëm e verteta është se Kosova vertetë po humb territor. Dhe pas kësaj si do ta quaj vetëvehtën kryeakademiku? Patjetër edhe mashtrues edhe tradhëtar.
Anëtarët tjerë që e paskan vu firmën në këtë pamflet të qoroditur, lë të kujtohen mirë se çfarë shërbimi po i bëjnë atëdheut për territorin e të cilit me shekuj është derdhur gjak.
A mos është momenti që Akademia jonë të shqyrtojë pozicionin e kryetarit të saj.


(Shkrimi në këtë artikull nuk shpreh qëndrimet dhe opinionet e redaksisë së Portalit “Opoja.net“. E gjithë përgjegjësia e shprehjeve, bie mbi autorin e këtij opinioni).

Dërgoni edhe ju opinionin tuaj në këtë email: info@opoja.net)

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-