Shi e rënie e temperaturave, moti për javën e dytë të nëntorit

Opoja.net Opoja.net Kosova

Prishtina Weather ka njoftuar se sot do të jetë më ftohtë dhe do të ketë rënie të temperaturave. Nuk përjashtohet mundësia as për riga lokale shiu.

Java e dytë e nëntorit fillon me mot të butë, që po mbanë ditëve të fundit, por me vransira, e nuk përjashtohen mundësi edhe për riga lokale shiu. E riga shiu mund të ketë edhe të martën në mëngjes, derisa në aspektin termik pritet rënie e temperaturave e do të mbajë mot më i ftohtë.

Më pas nga e mërkura parashihet mot i qëndrueshëm, me vransira, e nga dita e enjte do të ketë më shumë kthjellime, e të premten kryesisht me diell.

Cilësia e ajrit, ditën e hënë me koncentrime më të rritura të ndotësve ajror si dhe me prezencë të pluhurave shkretinore, do të jetë në vlera të dobëta e shumë të dobëta, mirëpo nga dita e martë qarkullimi më i mirë ajror, shpërndanë ndotësit, e indeksi i cilësisë së ajrit shënon përmirësim edhe në vlera mesatare e të pranueshme.

9.11 – Më ftohtë e kryesisht me vransira. Në mëngjes mundësi për riga lokale shiu.

10.11 – Kryesisht me vransira e ditën edhe intervale me diell.

11.11 – Paradite kryesisht me vransira. Ditën vransirat shpërndahen e do të ketë edhe intervale më të gjata me diell.

12.11 – Kryesisht me diell.  Në mëngjes mund të ketë edhe ngricë, e ultësirave mundësi për mjegull.

Temperaturat minimale luhaten ndërmjet 6C e 10C, e por të mërkurën zbresin në 3C, e të premten edhe afër 0C.  Maksimalet të martën zbresin në 10C nga 17C ditën e hënë, e më pas luhaten ndërmjet 11C e 13C.

Dy ditëve të para do të fryjë erë e lehtë dhe mesatare nga verilindja 3-13m/s, e më pas nga lindja 3-8m/s.

Shtypja atmosferike nga dita e hënën shënon rritje mjaft të shpejt në vlerat lartë mbi normale./Gazeta Express

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-