Shikoni sa viruse nxjerr një person me COVID-19

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Njerëzit e infektuar me variantet shumë të transmetueshme alfa, delta dhe omicron të coronavirusit nxjerrin sasi më të mëdha të virusit sesa ata të infektuar me variante të tjera, kanë treguar studimet e reja

Për më tepër, individët që kontraktojnë coronavirusin pas vaksinimit, madje edhe pas një doze përforcuese, ende e largojnë virusin.

“Ky hulumtim ka treguar se këto tri variante janë më efektive në transmetimin kur njerëzit flasin ose bërtasin sesa llojet e coronavirusit që u shfaqën për herë të parë,” tha John Volckens, një inxhinier i shëndetit publik në Universitetin Shtetëror të Kolorados në Fort Collins.

Bashkautorja e studimit Kristen Coleman, e cila hulumton sëmundjet infektive të reja në Universitetin e Maryland në College Park, thotë se kjo do të thotë se njerëzit duhet të “inkurajojnë qeveritë të investojnë në përmirësimin e cilësisë së ajrit të brendshëm duke përmirësuar sistemet e ventilimit dhe filtrimit”.

Për studimin, Coleman dhe kolegët e saj rekrutuan 93 njerëz që ishin infektuar me coronavirus midis mesit të vitit 2020 dhe fillimit të 2022. Infeksionet e pjesëmarrësve u shkaktuan nga varianti alfa, i cili u shfaq në fund të vitit 2020, dhe më vonë nga variantet delta dhe omicron.

Të gjithë pjesëmarrësit me dy variantet e fundit u vaksinuan plotësisht përpara se të prekeshin nga virusi.

Personat e infektuar fusnin kokën në makinën në formë koni dhe bërtisnin, kolliteshin dhe teshtinin për 30 minuta, ndërsa makina mblodhi grimcat që nxirrnin.

Pajisja, e quajtur Gesundheit-II, ndau pikat e aerosolit 5 mikrometra ose më pak në diametër, të cilat mund të mbahen në ajër dhe të kalojnë nëpër rroba dhe maska mjekësore. Ekipi zbuloi se pjesëmarrësit e infektuar me variantet alfa, delta dhe omicron nxirrnin dukshëm më shumë ARN virale sesa njerëzit e infektuar me variantet e tjera. Kjo përfshin të dy variantet e hershme të COVID-it, siç është ai i zbuluar për herë të parë në Wuhan, Kinë, si dhe ato që nuk lidhen me transmetim të shtuar, si gama, e cila u shfaq në fund të vitit 2020.

Për pjesëmarrësit me delta dhe omicron, aerosoli përmbante një mesatarisht pesëfishi i sasisë së virusit.

Malin Alsved, një shkencëtare e teknologjisë aerosol pranë Universitetit Lund në Suedi, thotë se ekipi kombinoi modelet e frymëmarrjes për të imituar një skenar të jetës reale si të qenit në një restorant.

Një pjesëmarrës i infektuar me omicron nxori 1000 herë më shumë ARN virale sesa niveli maksimal i parë tek ata me variantin alfa ose delta.

Studiuesit thonë se burimi i këtyre mospërputhjeve mbetet një mister, por mund të lidhet me faktorë biologjikë siç është mosha e një personi. Sjellja mund të jetë gjithashtu një nga arsyet pse super-përhapësit kolliten më shpesh se të tjerët.

Ekipi vëren se njerëzit e infektuar me coronavirus nxjerrin sasi shumë më të ulëta të ARN-së virale sesa njerëzit që kanë grip. Kjo sugjeron që COVID-19 mund të ndryshojë në variante që transmetojnë edhe më shumë viruse, shkruan revista Nature. /KP

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-