Opoja.net

Si mund të ndikojnë ushqimet në gjumin tonë

Ky nuk ka qenë një vit shumë i mirë për gjumë. Me pandeminë e coronavirusit, ndërprerjet e shkollës dhe të punës, ekspertët e gjumit kanë inkurajuar njerëzit të marrin një sërë masash për të kapërcyer pagjumësinë e tyre të lidhur me stresin.

Ndër rekomandimet e tyre: angazhohuni në ushtrime të rregullta, vendosni një rutinë natën para gjumit dhe shkurtoni kohën e ekranit dhe rrjetet sociale.

Is using my phone at night bad for sleep and mental health? - 9Coach

Por shumë njerëz mund të kenë një faktor tjetër të rëndësishëm që ndikon në gjumin e dobët: dieta.

Një studim në rritje sugjeron që ushqimet që hani mund të ndikojnë në sa mirë flini dhe modelet tuaja të gjumit mund të ndikojnë në zgjedhjet tuaja dietike, shkruan The New York Times.

Insomnia in Women: Causes, Symptoms and Treatment - Medlife Blog: Health and Wellness Tips

Studiuesit kanë zbuluar se ngrënia e një diete të pasur me sheqer, yndyrë të ngopur dhe karbohidrate të përpunuara mund të prishë gjumin tuaj, ndërsa të hani më shumë bimë, fibra dhe ushqime të pasura me yndyrë të pangopur – të tilla si arra, vaj ulliri, peshk dhe avokado – duket se ka efekt të kundërt, duke ndihmuar në promovimin e gjumit të shëndoshë.

Pjesa më e madhe e asaj që dimë për gjumin dhe dietën vjen nga studime të mëdha epidemiologjike që, me kalimin e viteve, kanë zbuluar se njerëzit që vuajnë nga gjumi vazhdimisht i keq kanë tendencë të kenë dieta me cilësi më të dobët, me më pak proteina, më pak fruta dhe perime dhe një konsum më të lartë i sheqerit të shtuar nga ushqime si pijet me sheqer, ëmbëlsira dhe ushqime ultra të përpunuara.

Por nga natyra e tyre, studimet epidemiologjike mund të tregojnë vetëm korrelacione, jo shkak dhe pasojë. Ata nuk mund të shpjegojnë, për shembull, nëse dieta e dobët paraprin dhe çon në gjumë të dobët, ose e kundërta.

Për të kuptuar më mirë marrëdhëniet midis dietës dhe gjumit, disa studiues u janë drejtuar provave të kontrolluara rastësisht në të cilat ata u tregojnë pjesëmarrësve se çfarë të hanë dhe më pas kërkojnë ndryshime në gjumin e tyre.

Një numër studimesh kanë shikuar ndikimin e një grupi të larmishëm të ushqimeve individuale, nga qumështi i ngrohtë te lëngu i frutave. Por ato studime shpesh kanë qenë të vogla dhe jo shumë rigoroze.

Disa nga këto prova janë financuar gjithashtu nga industria ushqimore, e cila mund të ndikojnë në rezultate. Një studim i financuar nga Zespri International , tregtari më i madh në botë i frutave të kivit, për shembull, zbuloi se njerëzit të caktuar për të ngrënë dy kivi një orë para gjumit të tyre çdo natë për katër javë kishin përmirësime në fillimin e gjumit, kohëzgjatjen dhe efikasitetin e tyre.

Studime të tjera të financuara nga industria e qershisë kanë zbuluar se pirja e lëngut të qershisë së thekshëm mund të përmirësojë në mënyrë modeste gjumin tek njerëzit me pagjumësi, gjoja duke promovuar triptofanin, një nga blloqet ndërtues të hormonit melatonin që rregullon gjumin.

Triptofani është një aminoacid që gjendet në shumë ushqime, përfshirë qumështin dhe gjelin e detit, e cila është një nga arsyet që jepet zakonisht pse kaq shumë njerëz ndihen kaq të përgjumur pas festave të Falënderimeve./telegrafi/

586

A mendoni se keni nevojë për të terhequr para nga trusti juaj ?

Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net