Sipas shkencëtarëve, konsumimi i arrave zgjat jetën

Merlinda Guraj Merlinda Guraj Shëndeti

Ngrënia e arrave në vend të biskotave ose patateve mund të zgjasë jetën tuaj, thotë një studim. Domethënë, vetëm gjysmë grushti i këtyre arra të shijshme në ditë do të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e sulmit në zemër dhe goditjes në tru, si dhe kushteve të tjera kërcënuese për jetën.

Ekspertët nga Universiteti i Minesotës dolën në përfundimin se njerëzit që hanë rregullisht arra peshojnë më pak dhe janë më të dobët, dhe për këtë arsye kanë presion më të ulët të gjakut. Përveç kësaj, ata nuk kanë një rrezik të tillë të bllokimit të enëve të gjakut, i cili çon në infarkt dhe është pikërisht ataku në zemër që është një nga shkaqet më të zakonshme të vdekjeve në botë.

Konsumimi i arrave është më i rëndësishmi në moshë të re

“Të dhënat tona tregojnë se njerëzit që hanë arra kanë një fenotip fizik unik që sjell me vete efekte të tjera pozitive në shëndet, siç është një dietë më e mirë dhe në këtë mënyrë një mënyrë jetese më e shëndetshme”, tha profesori dhe autori i hulumtimit të përmendur Lyn Steffen, transmeton FrontOnline.

“Rezultatet përfshijnë edhe ata që kanë ngrënë arra nga mosha e re deri në moshën e mesme, sepse pikërisht në ato vite krijohen bazat e para për shfaqjen e rrezikut të sëmundjeve kronike si sëmundjet e zemrës, obeziteti dhe diabeti”, shton Steffen. .

Tre mijë njerëz morën pjesë në hulumtimin, të cilin autorët e studimit e ndoqën për 30 vjet, nga rinia e tyre deri në të 50-at. Gjatë asaj periudhe u tregua se ata që konsumojnë arra në baza ditore kanë më pak rrezik për shtim në peshë, kolesterol të lartë, presion të lartë të gjakut, por edhe zemër apo goditje në tru. E gjithë kjo tregon se ngrënia e gjysmë grushti arra në ditë ia vlen dhe mund t’ju shpëtojë jetën.

Të gjitha përfitimet e arrave

Arrat janë të pasura me fibra, proteina, kalcium dhe yndyrna të shëndetshme bimore, duke përfshirë yndyrnat e pangopura dhe acidet yndyrore omega, të cilat luftojnë të ashtuquajturin kolesterol të keq. Ato gjithashtu ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit në trup, i cili shpesh mund të çojë në bllokimin e enëve të gjakut, gjë që shkakton një atak në zemër ose goditje në tru./FrontOnline/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-