Udhëheqësi i republikanëve në Senat njeh Bidenin fitues të zgjedhjeve

Opoja.net Opoja.net Sport

Udhëheqësi i shumicës republikane të Senatit amerikan, Mitch McConnell, uroi të martën presidentin e zgjedhur demokrat Joe Biden dhe nënpresidenten e zgjedhur Kamala Harris për fitoren e tyre në zgjedhjet e 3 nëntorit, duke i dhënë fund heshtjes së gjatë për rezultatin e garës presidenciale.

Në komentet e tij në sallën e senatit, McConnell pranoi fitoren e demokratëve pas rezultatit zyrtar të Kolegjit Zgjedhor të hënën.

McConnell e mbylli fjalimin e tij prej afro 10 minutash ku ai kryesisht vlerësoi Presidentin republikan Donald Trump, duke thënë: “Sot dua të përgëzoj Presidentin e zgjedhur Joe Biden. Ai i është përkushtuar shërbimit publik për shumë vjet”.

Senatori McConnell tha se kishte shpresuar për një “rezultat tjetër” në zgjedhjet e 3 nëntorit, por shtoi se “të gjithë amerikanët mund të krenohen që vendi ynë për herë të parë ka një nënpresidente të zgjedhur”.

Që nga fillimi i nëntorit, McConnell kishte shpërfillur presionin për të njohur fitoren e Bidenit, duke thënë se Presidenti Trump kishte të drejtën të ndërmerrte sfida ligjore ndaj rezultatit të zgjedhjeve.

Të hënën, Kolegji Zgjedhor konfirmoi rezultatet që ishin të qarta që nga 7 nëntori, sipas së cilave Trumpi nuk kishte asnjë shans për të fituar zgjedhjet, pavarësisht pretendimeve të tij të përsëritura, të pabazuara për mashtrime zgjedhore, për të cilat ai vazhdoi të këmbëngulte edhe të hënën. Voa

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-