Vaksinimi i dhelprave, KFOR-i i jep leje Agjencisë Pyjore për fluturime

Opoja.net Opoja.net Kosova

KFOR ka njoftuar se i ka dhënë dritën jeshile kërkesës së Agjencisë Pyjore të Kosovës që të kryejë fluturime në lartësi të ulëta me qëllim vaksinimin e dhelprave kundër tërbimit.

Përmes një njoftimi për media thuhet se KFOR-i ka autoritetin për hapësirën ajrore të Kosovës, në përputhje me mandatin që ka marrë nga Organizata e Kombeve të Bashkuara bazuar në rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

“Pas një kërkese të Agjencisë Pyjore të Kosovës, misioni KFOR i drejtuar nga NATO ka autorizuar fluturimin e avionëve privatë që nga 15 maji do të kryejnë fluturime në lartësi të ulëta me qëllim vaksinimin e dhelprave kundër tërbimit duke përdorur karremin”, thuhet në njoftimin e KFOR-it.

KFOR-i tutje ka theksuar se hapësira e sipërme ajrore e Kosovës mund të përdoret vetëm për të fluturuar mbi Kosovën nga një vend në tjetrin me fluturime komerciale.

“Hapësira ajrore e poshtme mund të përdoret për nevoja specifike, rast pas rasti dhe sipas autorizimit të mëparshëm nga komandanti i KFOR-it”, thuhet në njoftim.

KFOR-i, sipas njoftimit, mbetet plotësisht i fokusuar në sigurimin e një mjedisi të sigurt dhe të sigurt dhe lirinë e lëvizjes për të gjitha komunitetet në Kosovë, në përputhje me mandatin e OKB-së.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-