Vezë me perime dhe gjizë

Opoja.net Opoja.net Kuzhina
8
Vezë të mëdha
450 gr
Gjethe spinaqi për fëmijë
1
Tufë shparg
2-3
Qepë të reja të vogla
1
Lugë gjelle vaj ulliri
2
Patate të mesme
½
Lugë gjelle gjalpë e pakriposur
½
Gotë gjizë
Kripë dhe piper
  1. Së pari copëtoni spinaqin dhe qepët e reja, pastaj i prisni patatet.
  2. Ngroheni furrën në temperaturë 180 gradë C, më pas në një tigan të vogël shkrijeni gjalpën dhe gatuani copat e patateve derisa të zbuten në të dyja anët dhe të theken. Lëreni anash.
  3. Hidhni 1 lugë gjelle vaj në një tigan të madh prej hekuri dhe nxeheni atë në temperaturë mesatare.
  4. Shtoni mishin dhe qepët e reja dhe gatuani për disa minuta duke i përzier mirë.
  5. Në një enë të mesme rrahni vezët dhe shtoni kripën. HIdhni këto mbi perime bashkë me disa lugë gjizë në sipërfaqe.
  6. Gatuani për 3 minuta pastaj transferojeni tiganin në furrë edhe për 10-15 minuta, ose derisa vezët të skuqen.
  7. Kriposni me kripë dhe barishte, dhe shërbejeni të ngrohtë në temperaturë dhome.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-