Vuçiq: Po shtohet presioni ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Kosova

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq deklaroi gjatë së mërkurës se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur.

Ai mori pjesë në ceremoninë e hapjes së një fabrike ku më pas u deklarua për gazetarë se po lufton shumë për Serbinë.

Vuçiq u shpreh se duhet të mendojë se çfarë do të ndodhë “kur të ketë paqe” mes Serbisë dhe Kosovës dhe se shteti serb ka mbrojtur disa nga pozicionet e saj.

“Luftoj për këtë vend, nuk me intereson çfarë do të thonë për Serbinë, po sigurohem që Serbia të mos bie nën sulmin e tyre, pasi po mendoj për atë që tha zonja Merkel për të nesërmen, sepse ju e dini se dita e pasme ekziston gjithmonë. Dikush duhet të mendojë se çfarë do të bëjmë nesër kur të kemi paqe, nëse i kemi ruajtur apo jo disa nga pozicionet tona, çfarë kemi bërë me vendin tonë, nëse i kemi mbrojtur me sukses interesat tona apo jo. Dhe më lejoni t’ju them se presionet janë të shumta, ato do të shumohen, kam thënë që 4 muaj më parë që do të jetë e padurueshme nga 15 shtatori, keni deklarata të panumërta që flasin për këtë dhe pres që pas gjithë këtyre bisedimeve të jam në gjendje të flas më shumë për këtë qytetarëve të Serbisë”, deklaroi Vuçiq.

Presidenti serb tha se ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës pasi edhe Skocia dhe Katalonia janë duke përmendur Kosovën për interesat e tyre.

Ai tha se do të ndjekë me vëmendje mbledhjen e Këshillit të Evropës se çfarë do të bëjë me aplikimin e Kosovës, ndërsa duke përmendur referendumet e rreme të Rusisë në Ukrainë dhe vendimin që do të marrë Rusia si dhe Samitin e Pragës më 6 tetor, u shpreh se fillimi i tetorit do të jetë i ngarkuar.

Por premtoi se do të mbajë të gjithë qytetarët serbë të informuar përmes një konference me datë 8 tetor. Megjithatë u shpreh se nuk do të jetë e lehtë.

“Këshilli i Federatës Ruse me siguri do të marrë një vendim për bashkimin e këtyre territoreve (zonat e Ukrainës ku janë mbajtur referendumet) me Federatën Ruse, kështu që data 5 do të jetë vështirë, kështu që unë jam shumë i interesuar se si ata (Këshilli i Evropës) mendojnë se do të nisin procedurën për pranimin e Kosovës vetëm një apo dy ditë pas kësaj, kur të shihni që tashmë keni Skocinë dhe Katalonjën të cilat i referohen Kosovës sepse nuk ka raste suigeneris në të drejtën publike ndërkombëtare dhe fatkeqësisht kisha të drejtë, pikërisht kur fola për këtë, por pikërisht për këtë do të rritet presioni dhe nervozizmi për zgjidhjen e problemit të Kosovës dhe nuk do të jetë e lehtë për ne”, deklaroi Vuçiq.

Vuçiq tha se Serbia nuk do dhe nuk mund t’i njohë referendumet në lindje të Ukrainës, sepse i përmbahet Kartës së OKB-së dhe ligjit ndërkombëtar, raporton KP./Telegrafi/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-