Xhamia në Bresanë me organizim për natën e Mevludit (Video)

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Artikuj Opoja

Me 11 dhjetor 2016, myslimanët e gjithë botës përkujtojnë ditëlindjen e Profetit, Muhamedit a.s, edhe në Xhaminë e fshatit Bresanë të Sharrit u mbajt një organizim për natën e Mevludit. Programi i organizuar nga Hoxha, Xhevat Fetahu, dhe nxënësit e mektebit në Xhaminë e vjetër në fshatin Bresanë.

Tashmë është bërë traditë në fshatin Bresanë të organizohen programe të tilla thuajse për çdo datë të shënuar në Kalandarin Islamikë.

Nxënësit e këtij mektebi janë nga fshati Bresanë dhe Kuklibeg, në nivele të ndryshme të mësimit, nga ky mekteb çdo vit përfundohen nga dy Hatme, njëra ku lexohet Kurani nga fillestarët pa texhvit, ndërsa tjetri lexim me texhvit. Deri më tani nga ky mekteb shumë të rinjë e kanë mësuar leximin e Kuranit dhe kanë rrëzuar Hatme.

Mësimin dhe leximin e Kuranit në xhaminë e vjetër në fshatin Bresanë, është në funksionim që prej rreth 70 viteve.

Kronika e përgaditur nga Rrahim Sylejmani dhe Elsan Shyqeriu:

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-