Zemaj: Është e domosdoshme të vazhdohen masat

Opoja.net Opoja.net Shëndeti

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, pas takimit të sotëm me kryetarët e komunave, ka deklaruar se është e domosdoshme të vazhdohet me masat që janë në fuqi.

Zemaj ka shkruar në Facebook se në takimin e sotëm virtual është bërë vlerësimi i situatës epidemiologjike në vend dhe është diskutuar se si do të vazhdohet në dy javët e fundit të vitit.

Postimi i plotë:

Në takimin e sotëm virtual me kryetarët e komunave, kemi bërë një vlerësim të situatës epidemiologjike në vend si dhe një bashkërendim se si të ecim tutje në këtë dy javët e fundit të vitit.

Derisa
kemi parë që masat e marra sipas kategorizimeve kanë pasur efektin e vet është
më se e domosdoshme që të vazhdohet tutje me këto masa.

Është
konstatim i përbashkët që duhet të jemi sa më të vëmendshëm dhe strikt sa i
përket  mos lejimit të shtrirjes së
infeksionit në vendin tonë.

Ftoj
qytetarët, të jenë të kujdesshëm, të vëmendshëm dhe të zbatojnë masat anti
Covid.

Ne
e kemi obligim ligjor, obligim ndaj qytetarëve, secili në përgjegjësit e veta,
në radhë të parë ta ketë ruajtjen e shëndetit publik, ruajtjen e shëndetit të
qytetarëve, si prioritet mbi prioritetet.

Bashkë
me kryetarët e komunave dhe me kryeministrin Hoti, me IKSHPK-në, do të jemi në
kontakte të vazhdueshme dhe në koordinim të plotë para marrjes së vendimit sa i
përket masave anti Covid për fund vit.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-