“Zëri” largon nga puna gazetaren nga Dragashi, për shkak të shtatzënisë

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Lajme Opoja

Pasi ka njoftuar menaxhmentin se ajo është shtatëzënë, gazetares Senada Halimi, gazeta “Zëri” ia ka shkëputur marëdhënien e punës.

Gazetarja Halimi për këtë rast ka njoftuar Asociacionin e Gazetarëve të Kosovës, të cilët kanë reaguar sot duke e dënuar veprimin e gazetës ‘Zëri’, transmeton ‘Magazina.al’.

Në një komunikatë të AGK’së thuhet se e kanë pritur me shqetësim të thellë njoftimin e gazetares Senada Halimi.

Ky është reagimi i plotë i AGK’së:

“Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka pritur me shqetësim të thellë njoftimin e gazetarës Senada Halimi se gazeta “Zëri” ia ka shkëputur marrëdhënien e punës pasi ajo i ka njoftuar se është shtatëzënë. Në njoftimin e saj për AGK-në gazetarja Halimi ka thënë se: “Unë jam njoftuar me datë 06.12.2016 se më është shkëputur marrëdhënia e punës. Kjo ka ndodhur vetëm pak ditë pasi menaxhmenti e ka kuptuar se unë jam shtatëzënë”. Duke u bazuar në këtë, Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e dënon veprimin e gazetës “Zëri” pasi vendimi i menaxhmentit bije ndesh me Ligjin e Punës si dhe ligjet e tjera të aplikueshme në Republikën e Kosovës. Njeherësh veprimi i gazetës “Zëri” paraqet diskriminim të drejpërdrejt. Shkëputja e marrëdhëniës së punës në kohën e shtatëzënëisë nuk duhet të që asnjë formë të shndërrohet në praktikë të lejueshme në vendin tonë. Presim që veprimi i gazetës ‘Zëri’ të dënohet edhe nga organizata të tjera që merren me mbrojtjen e të drejtave të njeriut e posaqërsisht të grave. Për këtë rast me kërkesë të gazetarës Senada Halimi ne e kemi njoftuar edhe Inspektoratin e Punës nga i cili institucion presim vendim të shpejtë dhe të drejtë. Poashtu inkurajojmë gazetarën Halimi që të nisë procedurat ligjore ndaj gazetës në fjalë.”

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-