Opoja.net

Zyrtare: UEFA lejon praninë e tifozëve në Kampionatin Evropian

UEFA është duke bërë maksimunin që të sigurojë të paktën 10 stadiume, ku vendet përkatëse do të lejojnë pjesëmarrjen e tifozëve, shkruan Sinjali Sport.

Sot qeveria europiane e futbollit ka dhënë një lajm të rëndësishëm ku ka njoftuar se 8 shtete kanë dhënë leje që ndeshjet e Kampionatit Evropian të luhen me tifozë.

UEFA ka njoftuar se në Amsterdam, Baku, Bukuresht, Budapest, Kopenhagë, Glasgoë, Munich, Londër dhe Shën Petersburg ndeshjet do të luhen me tifozë.

Shën Petersburg dhe Baku kanë konfirmuar kapacitet prej 50%. Budapesti synon të presë 100% të kapacitetit të stadiumit, por me kërkesa të rrepta për hyrjen në stadium për spektatorët.

Amsterdami, Bukureshti, Kopenhageni dhe Glasgoë do të presin 25% –33% të kapacitetit të stadiumit. Londra ka konfirmuar një kapacitet minimal prej 25% për tre ndeshjet e para të grupeve dhe ndeshjet e raundit të 16-ave.

Por Mynihu, Roma, Bilbao dhe Dublini kanë kohë deri më 19 prill për të dhënë ‘informacion shtesë’ para se të merret një vendim përfundimtar.

Zvicër, Angli, Çeki, Suedi dhe Francë kalojnë në fazën tjetër të “Euro 2020”

Opoja.net

Belgjika me pikë maksimale, Finlanda akoma shpreson

Merlinda Guraj

Griezmann tashmë ka vendosur kur do të largohet nga Barcelona dhe ku do të transferohet

Merlinda Guraj
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net