Asambleja e Përgjithshme e OKB-së mblidhet për pushtimin rus të Ukrainës

Opoja.net Opoja.net Rajoni

Delegatët qëndrojnë për një moment heshtjeje gjatë një sesioni urgjent të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, më 28 shkurt, në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara po mblidhet tani ndërsa pushtimi rus i Ukrainës vazhdon. Në fjalën e tij të hapjes, Presidenti i Asamblesë së Përgjithshme, Abdulla Shahid i Maldiveve, rinovoi thirrjen e tij për armëpushim të menjëhershëm, i pari që nga viti 1982.

Ai u bëri thirrje palëve që të përdorin mundësinë e “rrallë” të dialogut për të “de-përshkallëzuar në mënyrë kuptimplotë dhe të shpejtë” situatën.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-