Opoja.net

Bresana vëndlindja ime – Shyqeri Shyqeriu

Ke lëshuar shtatin nën malet e sharrit.
Pran pishave të bukura.
E posht kolsamarit.

Ishe fshat i vogel.
Kishe pak shtepi.
Në mesin tënd ndodhet e vjetra xhami.

89
SONDAZH / Zgjedhjet Lokale
A mendoni se ka keqpërdorime gjatë zgjedhjeve në Dragash ?

Sharri i bukur të qëndron përmbi.
Ashtu si kulmin që ka qdo shtepi.

Frymëmarrjen e ke të leht.
Nuk ke vështersi.
Lumi ty të freskon.
Edhe kur nuk bije shi.

Kur rrezet e para koretnikun rrezatojn.
Zgjohen njerzit e mir dhe punes ja fillojn.

I shkrova disa vargje.
Edhe pse sjam shkrimtar.
Jo per ti botuar.
Por pse malli më ka marr.

Malli të vret.
Malli të pret.
Mu në mes të zemres ai të godet.

Ti je fshati im.
Je vendlindja ime.
Je vendi ku me hedh shum her në kujtime.

Kujtimet jan të shumta.
Nuk di cila është e para.
Kur luajsha në oborr.
Apo kur tek në vinte halla.

Por nuk kam qka të bëj.
E till qenka jeta.
Do shkruaj për Bresanën.
Sa të ket lapsa e letra.

Autor: Shyqeri Shyqeriu

© Opoja.net

Sot doli nga shtypi libri “Fshati Kuk – sprovë për monografi” e autorit Nexhat Ajdini

Opoja.net

Poetët

Opoja.net

Fjalë të urta popullore: Edhe diell të bëhesh, të gjithë nuk i ngroh dot!

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Kontribo
Raporto