Dr. Selami Sylejmani mbajti lidherat për Parandalimin dhe Diagnostikimin e Kancerit të Qafës së Mitrës

Opoja.net Opoja.net Opoja

Sot, një tubim i rëndësishëm u zhvillua në Sallën e Kuvendit në Dragash, ku në prani të Kryetarit të Komunës, Dr. Med. Bexhet Xheladini dhe Drejtorit të Qendrës Komunale të Mjekësisë Familjare, Dr. Med. Endrit Piraj, u mbajt një ligjeratë e rëndësishme mbi Kancerin e Qafës së Mitrës.

Ligjerata u mbajti nga Prof. Dr. Selami Sylejmani.

Ligjerata u prezantua nga një ekspert i fushës, dhe u përshkrua me theksin e parandalimit dhe diagnostikimit të kohësh të kësaj sëmundjeje të rëndë shëndetësore. Në fokus të veçantë u vuri fillimi i Vaksinimit kundër HPV-së, faktori kryesor shkaktar i kancerit të qafës së mitrës. Bashkëvendësit, pjesëmarrësit në takim dhe media lokale, si dhe RTK, u inkurajuan të marrin pjesë aktivisht në këtë fushatë parandaluese. Falenderimet u shprehën për të gjithë të pranishmit, si dhe për strukturat udhëheqëse të Komunës dhe QKMF-së për organizimin e këtij ngjarjeje të rëndësishme shëndetësore.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-