Opoja.net

Dridhet toka në Dragash

Opoja
Dridhet toka në Dragash

E përditsuar: Komuna e Dragashit është goditur sot nga një tërmet. Tërmeti raportohet të ketë ndodhur rreth orës 07:53 të mëngjesit, derisa ishte me magnitudë 3.0.

Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com Shemsi Mustafa nga Rrjeti Sizomologjik i Kosovës.

“Duke u bazuar në Rrjetin Sizmik, Shërbimi Gjeologjik i Kosovës dhe Qendrës Sizmike Euro-Mediterane, si dhe në analizën numerike të Rrjetit Sizmologjik të Kosovës, më 01.11.2019 në ora 07:53 sipas kohës lokale, vendi ynë është goditur nga një tërmet me magnitudë 3.0 sipas shkallës Rihter, përkatësisht me intensitet IV ballë të Merkalit. Epiqendra e këtij tërmeti ishte 11 km Veri Perëndim të Dragashit, respektivisht në koordinatat: 42.16 (latituda) dhe 20.71 (longituda), ndërsa thellësia hipoqendrore ishte 10 km”, ka thënë Mustafa.

Sipas Mustafës, për shkak të thellësisë së përfillshme të vatrës së tij, tërmeti në fjalë është ndier dukshëm nga banorët e Regjionit Prizrenit, Gjakovës dhe një pjesë e territorit Jug-perëndimor të Kosovës.

Deri më tani Rrjetin Sizmik, Shërbimi Gjeologjik i Kosovës nuk posedon të dhëna lidhur me dëmtimet eventuale në zonën epiqendrore, ka thënë Mustafa.

Një lëkundje e tokës ka ndodhur sot, para pak qasteve më saktesishtë në orën 07:53 . Ende nuk dihet sa shkallë ka ndodhur kjo dridhje dhe as ku është epiqendra e këtij tërmeti.

Dridhjet e tokës janë vërejtur në shumë pjesë dhe fshata të Dragashit. /Opoja.net

Loading...

Mos i humb

Drejtoria e Arsimit në Dragash sot organizoi Olimpiadën Matematikore Komunale

Opoja.net

Ujku shfaqet në një fshat të Dragashit, afër rrugës ku kalojnë nxënësit

Opoja.net

Kryetari Shabani ka nënshkruar një marrëveshje me Caritasin Zviceran për promovimin e prodhimtarisë bujqësore në Komunën e Dragashit

Opoja.net

Shkollat e Dragashit janë paisur me Laptop dhe Projektor!

Opoja.net

Piraj: Suksesi i biznesit i garantuar kur punëtorët janë të kënaqur

Opoja.net

Aktivitetet e Drejtorisë së Arsimit në Dragash me Caritasin Zviceran (CaCH) në kuadër të projektit SHPRESE të cilat ndërlidhen drejtpërdrejtë me klasat para fillore

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net