Futbollisti më i vjetër në botë gjen një klub të ri për të vazhduar karrierën në moshën 55-vjeçare

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Kazu Miura, futbollisti më i vjetër në botë, ka nënshkruar për një klub të ri për të vazhduar karrierën e tij në moshën 55-vjeçare.

Sipas Nikkan Sport, ai tani do t’i bashkohet ekipit portugez të nivelit të dytë Oliveirense, transmeton Demokracia.com.

55-vjeçari, i cili kaloi një dekadë duke luajtur për kombëtaren japoneze, e filloi karrierën e tij profesionale në vitin 1986 me skuadrën braziliane Santos.

Që atëherë ai ka lëvizur ekipe në 14 raste, por kishte kaluar 17 vjet me Yokohama FC përpara se të huazohej te Suzuka Point Getters në fillim të këtij viti.

Miura, i cili po luante para se të lindte Lionel Messi, u pa në aeroport duke u nisur për në Portugali të mërkurën përpara lëvizjes.

Ikona japoneze fillimisht u bë i njohur në fillim të viteve 90-ta, kur ai fitoi ndaj legjendës së Anglisë, Gary Lineker, i cili luajti për Grampus Eight, në çmimin e lojtarit më të vlefshëm të J-League.

Sulmuesi shënoi 117 gola në 192 paraqitje për Verdy Kaëasaki dhe u emërua Futbollisti Aziatik i Vitit në 1992 – duke mposhtur Lineker në çmim./Demokracia.com/

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-