Opoja.net

Kikirikët kanë deri në 19 vitamina dhe minerale

Kikirikët konsiderohen si një nga burimet më të mira të proteinave bimore. Rostiçeri të shëndetshëm, si kikirikët, janë një mënyrë e mirë për të kënaqur dëshirën për të ngrënë gjatë punës ose mësimit dhe për të qenë të mira për trupin tonë.

Kikirikët na mbajnë të ngopur për shkak të sasisë së imët të proteinave bimore, ndaj është një zgjedhje e shkëlqyer për të gjithë ata që i kushtojnë vëmendje dietës së tyre.

137

Sa i lexoni lajmët në Portalin Opoja.net ?

Faleminderit për përgjigjen tuaj!

 

Pse kikirikët janë të mirë?
Është i pasur edhe me lëndë të tjera ushqyese dhe ka statusin e një “superushqimi” të vërtetë. Përveç proteinave, një porcion kikirikësh përmban 19 vitamina dhe minerale, shumë prej të cilave luftojnë sëmundjet e zemrës (si vitamina E, acidi folik, niacina, magnezi, vitamina B6, zink, bakër dhe kalium), antioksidues, yndyra të pangopura dhe të pangopura. që ndihmojnë në uljen e kolesterolit “të keq” LDL dhe rritjen e kolesterolit “të mirë” HDL dhe fibrave të shëndetshme për zemrën.

 

Ato ndihmojnë në forcimin e shëndetit të zemrës

Studimet kanë treguar se ata që konsumojnë rregullisht kikirikë kanë një rrezik të reduktuar të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare. Një studim i vitit 2017 që ekzaminoi më shumë se 200,000 pjesëmarrës tregoi se konsumi i rregullt i kikirikëve ishte i lidhur me një rrezik të reduktuar prej 15 për qind të sëmundjeve të zemrës.

Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net
Fokusi
Shiko
Zgjedhjet
Abonohu
Raporto