Kosova pa simbole shtetërore në Samitin e Sllovenisë

Opoja.net Opoja.net Kosova

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, po merr pjesë në Samitin e Bashkimit Europian në Slloveni për Ballkanin Perëndimor, në të cilin po merr pjesë edhe Kosova.

Siç raporton mediumi “El Nacional” i Spanjës – atyre i është garantuar që pasi Spanja nuk e njeh Kosovës si shtet, nuk do të ketë simbole që e identifikojnë si të tillë.

Samiti i BE-së, Ballkani Perëndimor, është një takim periodik që vitin e kaluar u mbajt me videokonferencë për shkak të pandemisë.

Herën e fundit që u thirr personalisht, në vitin 2018, nuk mori pjesë presidenti i atëhershëm i Spanjës, Mariano Rajoy, për shkak të pjesëmarrjes së Kosovës.

Në atë samit, simbolet e shtetit të Kosovës u shmangën dhe kjo është ajo që do të ndodhë përsëri në Lubjanë pas kërkesave të Spanjës për këtë, shkruan gazeta me seli në Katalonjë.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-