Kush është ‘fenomeni’ Gonsalo Ramos, sulmuesi 21-vjeçar që la Cristiano Ronaldon në stol

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Trajneri i Portugalisë, Fernando Santos, mori vendimin për të mos e aktivizuar si titullar Cristiano Ronaldon për ndeshjen e 1/16-tës kundër Zvicrës për Kupën e Botës të martën. Në vendin e tij, ai ia besoi sulmuesit 21-vjeçar të Benficas, Gonsalo Ramos.

Dhe Ramos e shpërbleu besimin në mënyrë mjaft të theksuar. I riu, shënoi nga një kënd i ngushtë vetëm pas 17 minutash për Portugalinë, duke i dhënë epërsinë skuadrës së tij. Pas pushimit ai e dyfishoi numrin e golave të tij, duke përfunduar krosimin e ulët të Diogo Dalot në shtyllën e afërt. Dhe, jo shumë kohë më vonë, ai shënoi për here të tretë vetë dhe golin e pestë për Portugalisë, duke u bërë lojtari i parë në Kupën e Botës të Katarit që shënon një hat-trick’.

Tregolëshi i tij do të thotë se Gonsalo Ramos ka shënuar më shumë gola (3) për Portugalinë në fazat eliminatore të Kupës së Botës pas 17 minutash sesa Cristiano Ronaldo në 514 minuta luajtur në raundet e eliminimit të garave (0), sipas Optas. Dhe, në total, ai tashmë ka shënuar katër gola në vetëm katër paraqitje ndërkombëtare.

Por kush është Ramos? Dhe pse janë kaq shumë skautësh të impresionuar me lojtarin e Benficas? Ja çfarë duhet të dini.

Pas shitjes së Darwin Nunez te Liverpool për 80 milionë euro në verë, Benfica gjeti zëvendësuesin e tij nga brenda. Ramos iu bashkua skuadrës nga akademia Seixal e klubit kur ishte 13 vjeç. Djali i një ish-lojtarit të Farense, Marco Ramos, tha: “Edhe pse nuk e pashë kurrë të luante, e kapja gabimin e futbollit nga ai.”

Golashënuesi më i mirë në Euros U-19 në 2019, një turne në të cilin Portugalia përfundoi nënkampione, ishte vetëm çështje kohe para se Ramos të futej në ekipin e parë. Në korrik 2020, ai hyri në lojë në minutën e 85-të kundër Desportivo Aves dhe nuk humbi kohë. Fëmija nga Olhao shënoi dy herë, duke u bërë lojtari i parë i Benfikës që shënoi dy gola në debutimin e tij që nga ish-lojtari i Uellsit Mark Pembridge në 1998.

I krahasuar me Thomas Muller për inteligjencën e tij pozicionale, Ramos imponues tha: “Unë shënoj gola, por ajo për të cilën duhet të punoj është repertori im. Nuk kam luajtur gjithmonë si sulmues”. Ramos shënoi për katër skuadra të ndryshme të Benficas në një sezon (juniorët, U-23, ekipi B dhe ekipi i parë), por paralelet e Mullerit rrjedhin nga e kaluara e tij duke luajtur jashtë një qendërsulmuesi.

Thirrja e tij e parë në ekipin e lartë të Portugalisë erdhi në raundin e fundit të ndeshjeve të Nations League në shtator. Një tjetër i diplomuar në akademinë e Benficas, qendërmbrojtësi adoleshent Antonio Silva, është në të njëjtën barkë, pasi Fernando Santos e preferoi atë në minutën e fundit ndaj Jose Fonte.

Santos nuk mund t’i injoronte më. Benfica shkoi në pushimin e Kupës së Botës e pamposhtur në 25 ndeshje. Ata u kualifikuan në krye të një grupi të Champions League me Paris Saint-Germain dhe Juventusit, ku Ramos dhe Silva luajnë role kyçe në skuadrën e Roger Schmidt. Ramos ka shënuar 14 gola në të gjitha garat këtë sezon dhe është golashënuesi më i mirë në Primeira Liga të Portugalisë. Ai e ka më shumë se justifikuar përfshirjen e tij në skuadër me shpenzimet e Goncalo Guedes.

 

Rekordi i Ramos për U-21 të Portugalisë kishte tërhequr vëmendjen e skuadrave në të gjithë Europën dhe nuk do të ishte befasi nëse ai do të lëvizte verën e ardhshme. Por gjithsesi, Ramos qëndroi dhe shtegu i tij u hap nga shitja e Nunez. Ai është nën kontratë deri në vitin 2025 dhe ka një klauzolë blerjeje me vlerë 120 milionë euro të përfshirë në shkronja të vogla. Megjithatë, vlera e Ramos është më afër 40 milionë euro.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-