Kushtrim Krasniqi i KOK-ut fiton çmim për dokumentarin “Kosova e Artë” në Kampionatin Botëror të Filmit Sportiv

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Komiteti Olimpik i Kosovës ka fituar një nga çmimet që janë ndarë në edicionin e 40-të të Kampionatit Botëror të Filmit Sportiv, të organizuar për pesë ditë në Milano të Italisë.

KOK-ut iu nda çmimi “Mention D’Honneur” në kategorinë “Shpirti Olimpik”.

Dokumentari i dedikohet rrugëtimit të dy kampioneve tona olimpike Tokio 2020, xhudisteve Distria Krasniqi e Nora Gjakova.

Çmimin, autorit të dokumentarit, Kushtrim Krasniqi, ia ndau presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Kinemasë Sportive Televizive (FICTS), Franco Ascani.

Rreth 300 mysafirë ishin të pranishëm në ceremoni, mes tyre edhe personalitete të larta nga

Komiteti Olimpik i Italisë, Ministria e Sportit të Italisë, drejtues të Federatave Ndërkombëtare, medalistë olimpikë, ish futbollistë të mirënjohur, regjisorë, producentë, etj.

Me një video mesazh të pranishmit i përshëndeti edhe presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach.

140 filma (dokumentarë) sportivë nga mbi 100 shtete kishin aplikuar për çmime.

Kushtrim Krasniqi është gazetar shumëvjeçar i sportit dhe kontribuues i madh në promovimin e Kosovës në arenën ndërkombëtare.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-