Opoja.net

Kuvendi i Dragashit përmes një deklarate e kundërshton specialen!

Opoja
Kuvendi i Dragashit përmes një deklarate e kundërshton specialen!

Me vetëm një votë kundër nga këshilltari i vetëm i VV-së, Laurat Krasniqi, Kuvendi i Komunës së Dragashit e ka votuar një deklaratë, përmes së cilës e ka kundështuar Propozim-Aktakuzën e Prokurorisë Speciale ndaj kryetarit të shtetit, Hashim Thaçi, kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli, si dhe luftëtarë të tjerë të UÇK-së.

Në mbledhjen e sotme të jashtëzakonshme, e cila u thirr me kërkesën e nëntë anëtarëve të Kuvendit, u miratua deklarata, në të cilën vlerësohet lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, siç thuhet në deklaratë, e drejtë dhe e përkrahur nga forcat e NATO-s, e prirë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në deklaratë dënohet publikimi i njoftimit nga Zyra e Prokurorit të Specializuar për aktakuzën ndaj dy liderëve kryesorë të UÇK-së, Hashim Thaçi e Kadri Veseli, duke shprehur bindjen për pafajësinë e tyre. “Lufta për çlirim ka qenë luftë e drejtë dhe pjesëtarët e UÇK-së janë heronjtë tanë, të cilët deri më tani janë ballafaquar me shumë sfida dhe tentativa të pareshtura për etiketim e njollosje. Agresori i vërtetë është Serbia dhe kriminelët e vërtetë duhet kërkuar përtej kufirit”, thuhet mes tjerash në deklaratë, të cilën e përkrahën edhe këshilltarët e minoritetit boshnjakë nga subjekti politik Vakat. /Radio Sharri – Dragash/

Loading...

Mos i humb

Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarit për sulm në një kafiteri në Bellobrad të Dragashit

Opoja.net

Nëntë të vdekur nga Coronavirusi në komunën e Dragashit

Opoja.net

225 raste të reja me Covid-19 në Kosovë, 2 raste në Dragash

Opoja.net

Dragash: Kërkohet nga gjykata që të detyrohet i padituri të bëjë dorëzimin e çelësit të shtëpisë që është objekt i padisë

Opoja.net

Kusari thotë se në Dragash ku qëndroi Hoti mund të jenë infektuar persona tjerë

Opoja.net

Hoti gjatë ditës qëndroi në Dragash – Në mbrëmje njoftoi se është me Covid-19!

Opoja.net
Agjencia e Lajmeve
www.opoja.net