Lionel Messi është lojtari më i mirë në botë për vitin 2022 nga FIFA

Lionel Messi është zyrtarisht lojtari më i mirë në botë për vitin 2022 dhe kjo u konfirmuar nga FIFA në ceremoninë që po mbahet në Paris.

Lionel Messi është zyrtarisht lojtari më i mirë në botë për vitin 2022 dhe kjo u konfirmuar nga FIFA në ceremoninë që po mbahet në Paris.

Opoja.net Opoja.net Sport

Ylli 35-vjeçar e udhëhoqi Argjentinën drejtë triumfit për te Kupa e Botës, i pari për të dhe i vetmi që i mungonte në muzeun e tij të pasur.

Shtatë herë fituesi i Topit të Artë mposhti konkurrencën nga Kylian Mbappe dhe Karim Benzema.

Messi ishte po ashtu i dyti me gola (7) në këtë turne, pas Kylian Mbappes (8), derisa arriti të shënonte në atë finale, ndërsa vitin e mbylli me 18 gola në të gjitha garat.

Padyshim se ky çmim i hap rrugën argjentinasit edhe për Topin e tetë të Artë në karrierë, pasi triumfi në Kupën e Botës ka peshë të madhe në përcaktimin e fituesit.

 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

Fjalë kyqe:
- Reklama-
- Reklama-