Lufta në Kosovë, kalimi tek Antwerp dhe vlerësimi për “Intelektualët” – Muja rrëfehet për mediat belge

Kushtrim Guraj Kushtrim Guraj Sport

Antwerp e transferoi Arbnor Mujën verën e kaluar nga Drita, që ishte kundërshtar në raundet paraprake të Ligës së Konferencës.

Mediumi belg Hln.be i ka kushtuar një tekst të gjatë Mujës, i cili pritet të jetë sensacion në kampionatin e Belgjikës.

Muja bëri përshtypje, sidomos në ndeshjen e parë në Bosuil.

“Gjatë kthimit në Kosovë kam pasur disa probleme me muskujt dhe nuk isha 100 për qind mirë”, kujton Muja.

Ai tregoi se fillimisht nuk besoi se do të transferohej te Antëerpi, mendoi se ishte vetëm një shaka.

“Antwerp pastaj na eliminoi pas një ndeshjeje intensive. Në stadium u takova me kryetarin e Dritës, me të cilin kam pasur gjithmonë një kontakt të mirë. Më tha: “Kam një lajm për ty. Ju do të shkoni në Antwerp.” Mendova se po bënte shaka, por më pas pashë një delegacion nga administrata e Antëerpen që më priste pak më tutje. Në atë moment e dija: kjo është e vërtetë”.

“Marc Overmars dhe Sven Jaecques më shpjeguan shkurtimisht se cilat ishin planet për mua dhe pas kësaj unë në fakt nuk hezitova asnjë sekondë. E pashë menjëherë një transferim në Antëerp si një mundësi jete. Kur pashë smartfonin tim në dhomën e zhveshjes pas bisedës me delegacionin e Antëerpen, lajmi për transferimin tim ishte tashmë në faqe të ndryshme interneti. Kështu që duhet të kem qenë i fundit që e kam ditur. (qesh )”.

Muja thotë se fakti që Marc Overmars ka bërë gjithçka për të, ai duhet të jap nga vetja akoma më shumë, teksa shtoi se Laurit Krasniqi i ka ndihmuar që të përshtatet më shpejt.

“Ashtu si Marc Overmars në atë kohë, unë jam një lojtar i shpejtë i krahut”, thotë Muja.

“Fakti që dikush me rekordin e Overmars më ka tërhequr mua sjell shumë përgjegjësi me vete. Unë dua të bëj gjithçka që mundem për të shlyer besimin e tij. Fatkeqësisht, në ditët e mia të para në Antëerp u ngadalësova disi nga lëndime të vogla. Më duhej të përshtatesha edhe me ritmin më të lartë të lojës. Jashtë fushës gjeta këmbët pothuajse menjëherë. Klubi dhe bashkëlojtarët e mi janë kujdesur shumë për mua, veçanërisht Laurit Krasniqi. Ai ka edhe rrënjë kosovare. Më ndihmon gjithashtu që flas mirë anglisht. Unë kam qenë një student i zellshëm”.

Muja ka folur edhe për vëllain e tij që gjithashtu luan futboll, ku madje edhe kanë luajtur së bashku te skuadra e Trepçës.

“Motra ime e madhe dhe familja e saj kanë disa vite që jetojnë në Hagë”, shton Muja.

“Unë e vizitoj atë një ose dy herë në javë, që nuk është shumë larg nga Antëerp. E dashura ime nuk mund të merrte një leje qëndrimi të përhershme për muajt e parë dhe më pas është shumë bukur të kesh familjen pranë. Gjithsej kam tre motra dhe një vëlla. Vëllai është gjithashtu një futbollist profesionist. Me Ardianin kam luajtur një vit në ekipin e parë të Trepçës, në vendlindjen tonë në Mitrovicë. Ne luanim rregullisht së bashku në krah. Ishte e këndshme të luaja futboll me vëllanë tim në shpinë”.

Muja ka rrëfyer gjithashtu se për shkak të luftës në kohë, familja e tij për një kohë ka jetuar në Gjermani, ku edhe aty ka lindur.

“Për shkak të luftës në Kosovë, familja jonë një kohë ka jetuar në Gjermani. Aty kam lindur”, shpjegon Muja.

“Pas luftës isha rreth tre vjeç, u kthyem në Kosovë. Aty u shkatërrua gjithçka. Edhe tani jeta nuk është gjithmonë e lehtë dhe situata ekonomike nuk duket shumë bukur. Babai im dikur punoi tri punë për të mbajtur familjen. Edhe pas luftës Mitrovica mbeti qytet i ndarë. Jetonim në pjesën kosovare/shqiptare, në anën tjetër të lumit jetojnë kryesisht njerëz me origjinë serbe. Ndonjëherë ka ende tensione dhe kalimi i urës mund të jetë i rrezikshëm. E dini, ndonjëherë më mungon familja dhe miqtë e mi në Mitrovicë, por të jetosh në Antëerp është më mirë. Jam mirënjohës që jam këtu tani. Ishte edhe koha e duhur që unë të bëja hapin jashtë vendit. Kur isha nëntëmbëdhjetë vjeç, shfrytëzova mundësinë në Braunschëeig gjerman, por më pas dola të isha shumë i gjelbër. Më pas u ktheva në Kosovë dhe kjo doli të ishte një lëvizje e mirë. Tani u ndjeva plotësisht gati për një hap më lart”.

Në fund Muja ka folur për tifozët e Dritës, “Intelektualët”, për të cilët tha se janë përkrahësit sipas tij, më të mirë në Kosovë.

“Drita ka përkrahësit më të mirë në Kosovë”, tha Muja. “Ata janë shumë të përfshirë me ekipin. Kur humbëm, ata guxuan të reagonin emocionalisht. Nëse e humb derbin ndaj Gjilanit, nuk mund të dalësh jashtë për një javë. Por nëse fiton, ti je mbreti. Në këtë rast nuk duhet të paguani askund për kafenë tuaj. ( qesh ) Mbështetësit e Antëerpenit më kanë pritur tashmë ngrohtësisht përmes rrjeteve sociale. Shpresoj që në të ardhmen e afërt të mund t’u tregohem gjithnjë e më shumë atyre në fushë”.

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-