Manifestimi ‘Ditët e Mërgatës’: Një ngjarje e paharruar për bashkimin e Mërgimtarëve dhe Qytetarëve të Komunës së Dragashit

Opoja.net Opoja.net Opoja

Ky manifestim është organizuar nën patronatin e kryetarit të Komunës, z. Bexhet Xheladini, një personalitet i njohur dhe i respektuar nga komuniteti për kontributin e tij në zhvillimin e qytetit dhe përkushtimin ndaj komunitetit lokal dhe diasporës.

“Ditët e Mërgatës” janë një rast për të festuar e nderuar mërgimtarët tanë të dashur, që për shkaqe të ndryshme zgjodhën rrugën e largimit nga vendlindja për të gjetur një jetë më të mirë në vende të huaja. Kjo ngjarje është një mundësi për t’u bashkuar, për t’u njohur më mirë dhe për të krijuar lidhje të reja, duke e forcuar ndjenjën e bashkëpunimit dhe solidaritetit mes anëtarëve të kësaj komuniteti të gjerë.

Programi i manifestimit është i pasur me aktivitete dhe atraksione të ndryshme, duke përfshirë performanca artistike, konkurse, shfaqje kulturore, dhe gastronomi tradicionale. Liqeni i bukur i Breznës është ambiente i shkëlqyeshëm për të organizuar një ngjarje të tillë, ku natyra dhe bukuria e peisazhit do t’ju frymëzojë dhe t’ju bëjë të keni një eksperiencë të paharrueshme.

Gjithashtu, manifestimi “Ditët e Mërgatës” synon të krijojë mundësi për të diskutuar rreth sfidave dhe mundësive që hasin mërgimtarët tanë në vendet ku ata jetojnë aktualisht. Do të zhvillohen panel diskutimesh dhe sesione që do të ndihmojnë në shkëmbimin e ideve dhe në gjetjen e rrugëve për të ndihmuar dhe përmirësuar jetën e komunitetit mërgimtar.

Ky manifestim është një mundësi e shkëlqyer për të ndarë kujtime, për të ndërtuar ura të reja të bashkëpunimit, dhe për të kujtuar rëndësinë e identitetit dhe trashëgimisë sonë kulturore, që edhe pse jemi larg vendlindjes, mbetemi të lidhur ngushtë me kulturën dhe vlerat tona.

Ne ju ftojmë me zemër të bashkoheni me ne në këtë festë të veçantë, “Ditët e Mërgatës”, më 27 Korrik 2023, ora 18:00, te Liqeni i Breznës. Të gjithë jemi të mirëpritur të kontribuojmë me gëzim dhe ndjenjë entuziazmi për të krijuar një atmosferë të ngrohtë dhe të këndshme, ku kujtimet e kohëve të shkuara lidhen me shpresat dhe ëndrrat për të ardhmen.

Ju faleminderit për përkrahjen dhe për bashkëpunimin tuaj. Së bashku ndërtojmë një komunitet më të fortë, më të bashkuar dhe më të arritur.

Me respekt, Organizatorët e manifestimit “Ditët e Mërgatës”

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-