“Mbretërit” në finale, Joselu vendimtar

Opoja.net Opoja.net Sport

Joselu ka shpërthyer në fundin e ndeshjes për t’ia siguruar Real Madridit finalen e Ligës së Kampionëve.

“Mbretërit” fituan 2:1 ndaj Bayernit në gjysmëfinalen e dytë, të mërkurën mbrëma në “Santiago Bernabeu”.

Reali e Bayerni kanë luajtur superndeshje, ndërsa ishin madrilenët që festuan në fund. Rikthimi ishte më shumë se dramatik.

Joselu, që hyri në lojë në minutën e 81-të, shënoi për 1:1 në minutën e 88-të. Pas një goditjeje të Vinicius Juniorit, Manuel Neuer intervenoi dobët dhe topi erdhi te Joselu që nuk fali nga afërsia.

Në minutën e 91-të, Joselu shënoi golin për 2:1. Në fakt fillimisht u dha pozitë jashtë loje, por pas rishikimit të VAR-it u pranua goli i 34-vjeçarit. Asistues ishte Antonio Rudiger.

Në fund të kohës shtesë, topin në rrjetë e dërgoi edhe Bayerni. Por, arbitri më herët sinjalizoi për ofsajd. Kishte reagime të shumta lidhur me këtë nga lojtarët e trajnerët e Bayernit. Por, arbitri vendosi të mos e rishikonte situatën në VAR. Dhe rezultati mbeti 2:1 për Realin.

Kështu Real Madridi u kualifikua në finale me rezultatin e përgjithshëm 4:3. Ndeshja në Munih kishte përfunduar 2:2.

Por Bayerni ishte shumë, shumë pranë. Alphonso Davies kaloi në epërsi 1:0 Bayernin në minutën e 68-të. Ai shënoi supergol me goditje të fuqishme nga zona.

Real Madridi në finalen e 1 qershorit në “Wembley” do të përballet me Borussia Dortmundin. Dortmundi në gjysmëfinale e eliminoi PSG-në.

Reali kërkon titullin e 15-të evropian, ndërsa Dortmundi të dytin.

Ashtu si pritej, ritmi i ndeshjes në “Bernabeu” ishte shumë i lartë. Skuadrat nuk janë ndalur duke kërkuar golin. Në pjesën e parë vendimtarë me pritje ishin portierët Neueri i Bayernit dhe Andriy Lunini i Realit.

Real Madridi i kishte 19 raste gjithsej, ndërsa Bayerni tetë. Goditje në kornizë të portës madrilenët i kishin shtatë e bavarezët pesë.

Më i miri i ndeshjes u shpall Vinicius Junior. Përzgjedhjen e ka bërë një panel i ekspertëve të UEFA-s.

“Loja e tij direkte ishte një kërcënim që ia dha Real Madridit besimin në fitore. Situatat e tij një kundër një ndihmuan në shënimin e golit të parë, shumë të rëndësishëm për ekipin vendas”, shkruan në arsyetimin e vendimit që Viniciusi të shpallet më i miri.

 

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-