Miku i mirë në ditë të vështirë

Opoja.net Opoja.net Opinione

Autor: Kasam Muhameti

Ky është Craig Jurisevic, mjek- kirurg, nga Australia me prejardhje sllovene. Ky i nderuar, i veshur me uniformë të UÇK-së, qe aktiv në vijë të frontit më 1999 në Zonën Operative të Pashtrikut, dhe i doli në ndihmë shumë të plagosurve të UÇK-së. Njëri nga ata të plagosurit në gjendje të rëndë, e që shihet i shtrirë këtu në foto është Besim Garipi nga Bresana e Dragashit. Falë ndihmës- ndërhyrjes kirurgjike të këtij mjeku, sot Besimi është shëndosh e mirë. Jo vetëm kaq, ky mjek ka botuar edhe librin “Duart e Përgjakura” (i përkthyer më 2012 nga anglishtja në gjuhën shqipe), e që ia ka kushtuar luftës së UÇK-së, si dhe ka përshkruar veprimtarinë e tij gjatë asaj kohe. Respekt dhe mirënjohje për këtë mjek human, që erdhi nga një vend i largët për t’na ndihmuar.
Foton e Besimit e huazova nga Amerikani Uqk. Aty figuron data 07.06.1999. Kurse të mjekut, nga profili i Nexhat Ramadanit. Dy foto të tjera nga Google. Në njërën nga këto foto shihet një shpellë, në zonën kufitare të Hasit, që ky mjek e ka improvizuar ambulancën e tij- edhe kirurgjike.

(Opoja.net)

/OPOJAnet/

Opojanet ka hapur kanalin në Whats App dhe ju mund të na bashkoheni për të ndjekur lajmet tona BASHKOHU KËTU.

- Reklama-
- Reklama-